The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 22

Polska miedzy Niemcami i Rosja. Zalety i wady.


Alien 2 | 244
24 Aug 2021 #1
Zalety i wady polozenia Polski pomiedzy Niemcami i Rosja
Mr Grunwald 33 | 2,151
24 Aug 2021 #2
W 2021 roku, zaleta jest taka że Niemcy postrzegają jakikolwiek konflikt militarny z Rosją bez pomocy innych państw za zbyteczny na dłuższą metę (druga wojna światowa to doskonale pokazała, nie wspominając już o broni nuklearnej)

Więc Niemcy uzależniły się o myśli współpracy i nastawili swoją politykę w o wiele większym stopniu na handel i dyplomację niż kiedykolwiek wcześniej. Ich jedyne formy wpływów są czysto militarne, jako że nie tyle własne społeczeństwo ma alergie na pro-wojskowe ugrupowania w Niemczech to jeszcze Europa ma nadal alergie na jakkiekolwiek myśli/plany militaryzowania Niemiec.

To powoduje że Niemcy mogą stać się bardziej dynamiczne w sferach ekonomicznych i kulturowych ale w tym samym czasie zmniejsza bitewność swojego męskiej części populacji. Taki efekt byzantyjski można by to nazwać, kiedy to Bizancjum miała tyle pieniędzy z złota i handlu że potrzebę ekspansji i stawianie na własne wojsko zmalała że inne kraje je grabili i po wielu wiekach się kurzyło aż zniknęło.

Dzięki temu Polska może zwiększyć swój kontakt z Niemcami w dziedzinach handlu i pokojowej współpracy bez ryzyka wojskowej interwencji przez samych Niemców. To czy opłacą inne państwa za interwencje w Polsce to się jeszcze okaże czy będą chcieli zagrywać relacje z Polską w ten sposób. (Za czasów Napoleońskich, Anglicy tak rozegrali swój spór z Napoleonem)

Z Rosją natomiast trzeba się trzymać na baczność bo z powodów polityki wewnętrznej tego kraju to Putin i elita w Rosji musi wykazywać pewną politykę "macho" że są silni, groźni i nie ważcie się nam wchodzić w drogę itd. Więc trzeba mieć pewne minimum żołnierzy i gotowość bojową na takie działania, samemu czy w współpracy z sojusznikami.

Zaletą bycie tak blisko Rosji i Polska będąca krajem słowiańskim to o budowę kontaktów i znajomości, mentalności jest łatwiej i bez problemu uda się sprzedawać/kupować między sobą.

Też w wielu krajach post-sowieckich inwestycje są miłe widziane, a gdzie w krajach zachodnich się nie da sprzedać powinno się stawiać na handel w Rosji (zwłaszcza Kaliningradzie), Białorusi i Ukrainie. (Litwa jest zbyt mała aby nawet być na uwadze polskich elit w takich planach)

Jeżeli ruchy demokratyczne mają się powodzić w Rosji, i wpływy Polski mają się zwiększyć w Europę wschodniej to musi to wyjść z Polski. A nie z U.S.A czy z Niemiec, Rosjanie nie bez powodu mają alergie na wpływy Niemiec (Lenin) czy Amerykanów (działanie krajów zachodnich w czasach rewolucji bolszewickich były silnie interweniowane przez Churchilla i jego współmyślnych)

Wpływy Polski w unii Europejskiej mają jedynie wartość w działaniach Polski w Europe Wschodniej (wystarczy popatrzeć na reakcje zachodnich mediów w konflikcie z Białoruską atletką)

W zakresach zachodnich relacji jestem przy myśli że silne relacje (handlowe przede wszystkim, tak jak w średniowieczu z kupcami niemieckimi) są bardziej potrzebne a nie inne (zwłaszcza po wybrykach Bidena w sprawie gazociągu) jeżeli Niemcy ustąpią od budowy gazociągu po wyborach w Niemczech. To znaczy że dalsza współpraca polityczna z Niemcami (UE) jest możliwa, jak nie to trzeba będzie patrzeć na państwa które mają możliwość oddziaływania na Rosję i jej politykę aby zmniejszyć zagrożenie dla istnienia niepodległej Polski. Tacy sojusznicy mogą być Turcja w mniejszym stopniu, Chiny lub nawet Korea Północna. Iran po wybrykach w sporcie przez swoich fanów daję małe nadzieje na współpracę a Indie są raczej bardziej zmartwione Chinami niż Rosją co nie jest w interesie Polski z oczywistych powodów.

Póki zagrożenie ataku lub ingerencji Rosji w sprawach Polskich jest aktualna, to istnienie wysoko funkcjonującego Wojska Polskiego jest nie tylko potrzebne ale wręcz konieczne. Nie tylko w sprawię odstraszania do pewnego stopnia ale też mieć pole manewru i opcji w czasach kryzysowych.
OP Alien 2 | 244
24 Aug 2021 #3
Wada tego geograficznego polozenia bylo przez ostatnie wieki to ze Niemcy i Rosja Polske zlikwidowaly i podzielily sie polskimi ziemiami. Obecnie nam chyba to nie grozi chociazby dlatego ze bedac w Uni Europejskiej jestesmy przynajmniej ekonomicznie a i w duzej mierze politycznie po stronie Niemcow czyli oni nie chca sie nami z nikim dzielic a juz napewno nie z Rosja. Jednak to moze sie zmienic np jakby w Niemczech doszla do wladzy AfD.
Mr Grunwald 33 | 2,151
24 Aug 2021 #4
@Alien
AfD zapewne widzi wzorowca do naśladowania w Rosji, to automatycznie stawia relacje z Polską wtedy na niższym planie. Niemcy mają spore mniejszości w swoim kraju to mogą być zainspirowane polityką rosyjską która to też ma.

AfD jest wielką niejaką, a prawicowe rozwiązania bywają brutalne. Zwłaszcza niemieckie, jest zagrożenie powrotu do Pruskiej polityki w Niemczech jakby afd doszło by do władzy. Obym się mylił
OP Alien 2 | 244
24 Aug 2021 #5
@Mr Grunwald
Tak trzeba sie modlic zeby tak sie nie stalo a wybory w Niemczech juz tuz tuz we wrzesniu tego roku.
OP Alien 2 | 244
25 Aug 2021 #7
Moze teraz pare zalet naszego polozenia: wspaniala strefa klimatyczna najlepsza do zycia na tej planecie dla bialych Europejczykow. Nie za zimno w zimie, nie za goraco w lecie. Od czasu do czesu popada dlatego w calym kraju jest zielono a nie pustynia czy inny step. Brak jadowitych lub niebezpiecznych zwierzat. U gory morze na dole gory w srodku plasko ( na mapie ). Czyli bardzo przejzyscie. Dobrze wymieszany material genetyczny przez wieki i ruchy ludow na tej ziemi. Dzieki temy duzo pieknych kobiet oraz pracowitych mezczyzn. Wszedzie blisko blisko bo maly kraj ale jednak nie przeludniony z pieknymi krajobrazami. Czy to nie wystarczy.
OP Alien 2 | 244
2 Sep 2021 #8
No cóź ze względu na ostatnie wydarzenia muszę uzupełnić. Nie mamy wprawdzie praktycznie żadnych jadowitych zwierząt ale mamy trujące grzyby których jak widac nie znaja ludzie z innych kontynentów.
pawian 179 | 16,340
16 Sep 2021 #9
Wady? Rosjanie i Niemcy lubią współpracować od czasu do czasu co zawsze kończy się fatalnie dla Polski.

Zalety? Lubią też się pokłócić i wtedy Polska odżywa.
OP Alien 2 | 244
16 Sep 2021 #10
Niestety jak się pokłócą to lubią prowadzić wojnę na polskiej ziemi.
pawian 179 | 16,340
16 Sep 2021 #11
Wojna jest przykra ale zmartwychstanie Polski jest warte każdą cenę.
OP Alien 2 | 244
16 Sep 2021 #12
Tak w WW2 cena była wysoka a zmartwychwstanie przyszło dopiero 45 lat po wojnie
pawian 179 | 16,340
16 Sep 2021 #13
zmartwychwstanie przyszło

Nie zapominaj o 1918.
OP Alien 2 | 244
17 Sep 2021 #14
Tak bylo, mam nadzieje ze Europie bylo smutno przez 120 lat bez Polski. Podobno na tureckim dworze jeszcze dlugo po rozbiorach wywolywano polskiego ambasadora na oficjalnych uroczystosciach, ktorego naturalnie juz dawno nie bylo tak jak i Polski.
pawian 179 | 16,340
18 Sep 2021 #15
Podobno

Podobno mówiono że poseł z Lechistanu jeszcze nie przybył.
Niestety, w pewny wiarygodnym źródle przeczytałem że ta piękna historia to legenda. Szkoda.
Spike31 3 | 2,453
19 Sep 2021 #16
Wady: prawie wszystko oprocz - tylko w czasie pokoju - dogodnego polozenia handlowego.

Zalety: Polska musi byc albo silna albo nie bedzie jej wcale. By istniec i wrastac musi wybrac sile (ekonomiczna, polityczna, kulturalna i militarna). Polska musi byc wybitna i nie moze byc, jak wiele innych panstw, przecietniakiem by istniec i sie rozwijac. Dla mnie to jest zaleta.
Crow 150 | 9,555
19 Sep 2021 #17
Tylko marudzisz jak stare babcie. Co powinni powiedzieć Serbowie między Polakami a Rosjanami?
OP Alien 2 | 244
21 Sep 2021 #18
@Spike31 Polska musi...
To tak jak dziecko genialnych rodzicow ktore tez wszystko musi. Tymi genialnymi rodzicami sa Niemcy i Rosjanie a Polska musi im dorownac. Niestety ale nie zawsze dzieci genialnych rodzicow sa tak genialne jak one. Polska nie jest. Jest bardziej na poziomie Czech czy Portugali.
Spike31 3 | 2,453
21 Sep 2021 #19
@alien, z tymi genialnymi rodzicami to bym nie przesadzal, szczegolnie w wypadku Rosji. To sa dwa panstwa ktore historycznie przewyzszaly Polske pod wzgledem demograficznym, a Niemcy rowniez pod wzgledem ekonomicznym. Polska, szanujaca przy tym pewien etos wolnosci i samostanowienia, nie zniszczyla zadnego z nich choc byly ku temu historyczne szanse. Ta wielkodusznosc obrocila sie przeciwko nam.

A wiec Polska jest bardziej polozona pomiedzy dwoma dominujacymi lokalnymi osrodkami: Niemcami i Rosja, ktore na zmiane probowaly i probuja podporzadkowac sobie Europe srodkowa. To zjawisko przez wieki wyrobilo w nas duza odpornosc, pomyslowosc, przedsiebiorczosc i przywiazanie do lokalnej tradycji.

Takze jestem spokojny o Polske tak dlugo jak nie przyjmiemy destruktywnego modelu zachodniego.
OP Alien 2 | 244
21 Sep 2021 #20
To slowo"genialne" sluzylo tylko wizualizacji mojego opisu. Chociaz w pewnym sesie sa oni genialni. Niemcy sa genialnym mocarstwem gospodarczym a Rosla jest genialnym mocarstwem terytorialnym. A Polska pomiedzy...
Strzelec35 33 | 1,064
23 Sep 2021 #21
Nie rozumie co jest złego z tymi sàsiadami? Rosja to potęga militarna i potencjał z surowców na gospodarczà a Niemcy to Gospodarcza potęga dziś.
Oathbreaker 3 | 434
24 Sep 2021 #22
@Strzelec35
Bo mają tradycje wykorzystania tego przeciwko Polsce przy pierwszej możliwej okazji. Mają brak opanowania nad swoimi ambicjami i celami megalomanii.

Z punktu widzenia większość ludzi to może normalne, ale dla Polski jest to istny koszmar


Home / Po polsku / Polska miedzy Niemcami i Rosja. Zalety i wady.
BoldItalic [quote]
 
To post as Guest, enter a temporary username or login and post as a member.