The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives [3] 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 443

Polska miedzy Niemcami i Rosja. Zalety i wady.


Alien
24 Aug 2021 #1
Zalety i wady polozenia Polski pomiedzy Niemcami i Rosja
Mr Grunwald
24 Aug 2021 #2
W 2021 roku, zaleta jest taka że Niemcy postrzegają jakikolwiek konflikt militarny z Rosją bez pomocy innych państw za zbyteczny na dłuższą metę (druga wojna światowa to doskonale pokazała, nie wspominając już o broni nuklearnej)

Więc Niemcy uzależniły się o myśli współpracy i nastawili swoją politykę w o wiele większym stopniu na handel i dyplomację niż kiedykolwiek wcześniej. Ich jedyne formy wpływów są czysto militarne, jako że nie tyle własne społeczeństwo ma alergie na pro-wojskowe ugrupowania w Niemczech to jeszcze Europa ma nadal alergie na jakkiekolwiek myśli/plany militaryzowania Niemiec.

To powoduje że Niemcy mogą stać się bardziej dynamiczne w sferach ekonomicznych i kulturowych ale w tym samym czasie zmniejsza bitewność swojego męskiej części populacji. Taki efekt byzantyjski można by to nazwać, kiedy to Bizancjum miała tyle pieniędzy z złota i handlu że potrzebę ekspansji i stawianie na własne wojsko zmalała że inne kraje je grabili i po wielu wiekach się kurzyło aż zniknęło.

Dzięki temu Polska może zwiększyć swój kontakt z Niemcami w dziedzinach handlu i pokojowej współpracy bez ryzyka wojskowej interwencji przez samych Niemców. To czy opłacą inne państwa za interwencje w Polsce to się jeszcze okaże czy będą chcieli zagrywać relacje z Polską w ten sposób. (Za czasów Napoleońskich, Anglicy tak rozegrali swój spór z Napoleonem)

Z Rosją natomiast trzeba się trzymać na baczność bo z powodów polityki wewnętrznej tego kraju to Putin i elita w Rosji musi wykazywać pewną politykę "macho" że są silni, groźni i nie ważcie się nam wchodzić w drogę itd. Więc trzeba mieć pewne minimum żołnierzy i gotowość bojową na takie działania, samemu czy w współpracy z sojusznikami.

Zaletą bycie tak blisko Rosji i Polska będąca krajem słowiańskim to o budowę kontaktów i znajomości, mentalności jest łatwiej i bez problemu uda się sprzedawać/kupować między sobą.

Też w wielu krajach post-sowieckich inwestycje są miłe widziane, a gdzie w krajach zachodnich się nie da sprzedać powinno się stawiać na handel w Rosji (zwłaszcza Kaliningradzie), Białorusi i Ukrainie. (Litwa jest zbyt mała aby nawet być na uwadze polskich elit w takich planach)

Jeżeli ruchy demokratyczne mają się powodzić w Rosji, i wpływy Polski mają się zwiększyć w Europę wschodniej to musi to wyjść z Polski. A nie z U.S.A czy z Niemiec, Rosjanie nie bez powodu mają alergie na wpływy Niemiec (Lenin) czy Amerykanów (działanie krajów zachodnich w czasach rewolucji bolszewickich były silnie interweniowane przez Churchilla i jego współmyślnych)

Wpływy Polski w unii Europejskiej mają jedynie wartość w działaniach Polski w Europe Wschodniej (wystarczy popatrzeć na reakcje zachodnich mediów w konflikcie z Białoruską atletką)

W zakresach zachodnich relacji jestem przy myśli że silne relacje (handlowe przede wszystkim, tak jak w średniowieczu z kupcami niemieckimi) są bardziej potrzebne a nie inne (zwłaszcza po wybrykach Bidena w sprawie gazociągu) jeżeli Niemcy ustąpią od budowy gazociągu po wyborach w Niemczech. To znaczy że dalsza współpraca polityczna z Niemcami (UE) jest możliwa, jak nie to trzeba będzie patrzeć na państwa które mają możliwość oddziaływania na Rosję i jej politykę aby zmniejszyć zagrożenie dla istnienia niepodległej Polski. Tacy sojusznicy mogą być Turcja w mniejszym stopniu, Chiny lub nawet Korea Północna. Iran po wybrykach w sporcie przez swoich fanów daję małe nadzieje na współpracę a Indie są raczej bardziej zmartwione Chinami niż Rosją co nie jest w interesie Polski z oczywistych powodów.

Póki zagrożenie ataku lub ingerencji Rosji w sprawach Polskich jest aktualna, to istnienie wysoko funkcjonującego Wojska Polskiego jest nie tylko potrzebne ale wręcz konieczne. Nie tylko w sprawię odstraszania do pewnego stopnia ale też mieć pole manewru i opcji w czasach kryzysowych.
OP Alien
24 Aug 2021 #3
Wada tego geograficznego polozenia bylo przez ostatnie wieki to ze Niemcy i Rosja Polske zlikwidowaly i podzielily sie polskimi ziemiami. Obecnie nam chyba to nie grozi chociazby dlatego ze bedac w Uni Europejskiej jestesmy przynajmniej ekonomicznie a i w duzej mierze politycznie po stronie Niemcow czyli oni nie chca sie nami z nikim dzielic a juz napewno nie z Rosja. Jednak to moze sie zmienic np jakby w Niemczech doszla do wladzy AfD.
Mr Grunwald
24 Aug 2021 #4
@Alien
AfD zapewne widzi wzorowca do naśladowania w Rosji, to automatycznie stawia relacje z Polską wtedy na niższym planie. Niemcy mają spore mniejszości w swoim kraju to mogą być zainspirowane polityką rosyjską która to też ma.

AfD jest wielką niejaką, a prawicowe rozwiązania bywają brutalne. Zwłaszcza niemieckie, jest zagrożenie powrotu do Pruskiej polityki w Niemczech jakby afd doszło by do władzy. Obym się mylił
OP Alien
24 Aug 2021 #5
@Mr Grunwald
Tak trzeba sie modlic zeby tak sie nie stalo a wybory w Niemczech juz tuz tuz we wrzesniu tego roku.
OP Alien
25 Aug 2021 #7
Moze teraz pare zalet naszego polozenia: wspaniala strefa klimatyczna najlepsza do zycia na tej planecie dla bialych Europejczykow. Nie za zimno w zimie, nie za goraco w lecie. Od czasu do czesu popada dlatego w calym kraju jest zielono a nie pustynia czy inny step. Brak jadowitych lub niebezpiecznych zwierzat. U gory morze na dole gory w srodku plasko ( na mapie ). Czyli bardzo przejzyscie. Dobrze wymieszany material genetyczny przez wieki i ruchy ludow na tej ziemi. Dzieki temy duzo pieknych kobiet oraz pracowitych mezczyzn. Wszedzie blisko blisko bo maly kraj ale jednak nie przeludniony z pieknymi krajobrazami. Czy to nie wystarczy.
OP Alien
2 Sep 2021 #8
No cóź ze względu na ostatnie wydarzenia muszę uzupełnić. Nie mamy wprawdzie praktycznie żadnych jadowitych zwierząt ale mamy trujące grzyby których jak widac nie znaja ludzie z innych kontynentów.
pawian
16 Sep 2021 #9
Wady? Rosjanie i Niemcy lubią współpracować od czasu do czasu co zawsze kończy się fatalnie dla Polski.

Zalety? Lubią też się pokłócić i wtedy Polska odżywa.
OP Alien
16 Sep 2021 #10
Niestety jak się pokłócą to lubią prowadzić wojnę na polskiej ziemi.
pawian
16 Sep 2021 #11
Wojna jest przykra ale zmartwychstanie Polski jest warte każdą cenę.
OP Alien
16 Sep 2021 #12
Tak w WW2 cena była wysoka a zmartwychwstanie przyszło dopiero 45 lat po wojnie
pawian
16 Sep 2021 #13
zmartwychwstanie przyszło

Nie zapominaj o 1918.
OP Alien
17 Sep 2021 #14
Tak bylo, mam nadzieje ze Europie bylo smutno przez 120 lat bez Polski. Podobno na tureckim dworze jeszcze dlugo po rozbiorach wywolywano polskiego ambasadora na oficjalnych uroczystosciach, ktorego naturalnie juz dawno nie bylo tak jak i Polski.
pawian
18 Sep 2021 #15
Podobno

Podobno mówiono że poseł z Lechistanu jeszcze nie przybył.
Niestety, w pewny wiarygodnym źródle przeczytałem że ta piękna historia to legenda. Szkoda.
Spike31
19 Sep 2021 #16
Wady: prawie wszystko oprocz - tylko w czasie pokoju - dogodnego polozenia handlowego.

Zalety: Polska musi byc albo silna albo nie bedzie jej wcale. By istniec i wrastac musi wybrac sile (ekonomiczna, polityczna, kulturalna i militarna). Polska musi byc wybitna i nie moze byc, jak wiele innych panstw, przecietniakiem by istniec i sie rozwijac. Dla mnie to jest zaleta.
Crow
19 Sep 2021 #17
Tylko marudzisz jak stare babcie. Co powinni powiedzieć Serbowie między Polakami a Rosjanami?
OP Alien
21 Sep 2021 #18
@Spike31 Polska musi...
To tak jak dziecko genialnych rodzicow ktore tez wszystko musi. Tymi genialnymi rodzicami sa Niemcy i Rosjanie a Polska musi im dorownac. Niestety ale nie zawsze dzieci genialnych rodzicow sa tak genialne jak one. Polska nie jest. Jest bardziej na poziomie Czech czy Portugali.
Spike31
21 Sep 2021 #19
@alien, z tymi genialnymi rodzicami to bym nie przesadzal, szczegolnie w wypadku Rosji. To sa dwa panstwa ktore historycznie przewyzszaly Polske pod wzgledem demograficznym, a Niemcy rowniez pod wzgledem ekonomicznym. Polska, szanujaca przy tym pewien etos wolnosci i samostanowienia, nie zniszczyla zadnego z nich choc byly ku temu historyczne szanse. Ta wielkodusznosc obrocila sie przeciwko nam.

A wiec Polska jest bardziej polozona pomiedzy dwoma dominujacymi lokalnymi osrodkami: Niemcami i Rosja, ktore na zmiane probowaly i probuja podporzadkowac sobie Europe srodkowa. To zjawisko przez wieki wyrobilo w nas duza odpornosc, pomyslowosc, przedsiebiorczosc i przywiazanie do lokalnej tradycji.

Takze jestem spokojny o Polske tak dlugo jak nie przyjmiemy destruktywnego modelu zachodniego.
OP Alien
21 Sep 2021 #20
To slowo"genialne" sluzylo tylko wizualizacji mojego opisu. Chociaz w pewnym sesie sa oni genialni. Niemcy sa genialnym mocarstwem gospodarczym a Rosla jest genialnym mocarstwem terytorialnym. A Polska pomiedzy...
Strzelec35
23 Sep 2021 #21
Nie rozumie co jest złego z tymi sàsiadami? Rosja to potęga militarna i potencjał z surowców na gospodarczà a Niemcy to Gospodarcza potęga dziś.
Oathbreaker
24 Sep 2021 #22
@Strzelec35
Bo mają tradycje wykorzystania tego przeciwko Polsce przy pierwszej możliwej okazji. Mają brak opanowania nad swoimi ambicjami i celami megalomanii.

Z punktu widzenia większość ludzi to może normalne, ale dla Polski jest to istny koszmar
Strzelec35
19 Nov 2021 #23
Niemcy to tylko Niemcy. Oni wszystkich zawsze pokonywali i walczyli z kazdym. The order czyli teutonic front czyli krzyzacy od livonia do polski podbijali. Od Holy German Empire przez trzecia rzesz zawsze byli wojownikami do krwi i kosci.
Lyzko
19 Nov 2021 #24
Strzelcu, musi sie pobiegac powszechnym zdaniom!
"Niemcy to tylko Niemcy" a Polacy to tylko Polacy.
Strzelec35
19 Nov 2021 #25
Nie dzisiejśi Niemcy. Ale kiedyś byli podbijaczami świat i gwiazd.
Cojestdocholery
19 Nov 2021 #26
Jasne szczególnie dużo bezbronnych ludzi wysłali do gwiazd, Żydów też. Jak ci imponuje mordowanie ludzi milionami to sobie znalazłeś dobry przykład. Chociaż Chiny czy Kambodża albo nawet komunistyczna Rosja też nie została w tyle.

Dużo nie podbili. Coś ci się pomyliło.
OP Alien
20 Nov 2021 #27
Wróćmy do tematu. Jacy Niemcy byli wszyscy wiemy. Pytanie jest jacy są Niemcy dzisiaj. Jacy będą w stosunku do Polaków w przyszłości? Lepsi czy gorsi niz Rosjanie. W końcu Polska nie moze być sama. Musi się na kogoś zdecydować mając takich sąsiadów.
Mr Grunwald
20 Nov 2021 #28
@Alien
Reakcja Niemców (elity, ludu itd, nie Angeli) podczas kryzysy granicznego pokazało że jednak widzą czymś pozytywnym w Polakach. Tyle że ryzyko jest takie że może to być chwiejne lub tylko tymczasowe (tak jak fascynacja Polską była w Ameryce tuż przed 1918 r. Dzięki Paderewskiemu i filmowi o Kościuszce, co zmieniło się tylko w krótkotrwałą modę z względu na konflikt z Rosją Bolszewicką która została utrwalona jako atak z strony Polski)

Więc będzie to zależało od dalszej polityki Berlina, czy będzie się kontynuowało kłamstwa, oskarżenia i przesadzanie zbrodni popełnionych w Polsce i rzucanie winy na naród Polski z tej sytuacji.

Wyboru Niemiec ma korzyści materialne, ekonomia będzie się powiększała, ma to automatyczne relacje z resztą europy jako że wizerunek Unii Europejskiej jest powiązane z państwem Niemieckim. Jedną z największych wad relacji z Niemcami jest niestabilna sytuacja polityka kraju, przez setki lat mieli pędy autorytarne i z czego ich tradycje i mentalność się do tego przystosowały. Bardziej pragną porządku niż dobra, czym często skutkowało w ślepą uliczkę z myślą że czynią dobrze, bo nie każdy porządek jest dobry. (Metaforycznie: Sprzątana i dobrze zorganizowana Komnata tortur | Chaotyczna i nie funkcjonująca Komnata tortur | dobrze i uporządkowane gospodarstwo | chaotyczne, brudne i nie uporządkowane gospodarstwo)

Rosja ma więcej wad niż zalet, więcej problemów niż rozwiązań. Tyle że w porównaniu z czasami komunistycznymi to nie zagraża już ideowo pod kątem politycznym i jest teraz bardziej pluralistyczna niż kiedykolwiek w historii Rosji. Ma prawosławny kościół który wspiera zapędy autorytarne i je legitymizuje co stwarza problem zapędów dyktatorskich nawet w bardziej demokratycznej wersji Rosji. Rosja jest jak wahadło pod kątem religijnym a tradycje autorytarne nadal zbyt silne aby poważnie chcieć się wiązać. To jedynie w czasach kryzysu i bez wyjścia że trzeba wybrać Rosję i to wiedząc że to wtedy mogą być tylko kajdany.

Pod kątem inwestycyjnym Rosja wypada lepiej od Niemiec, z powodu demograficznej i pustki terytorialnej
OP Alien
20 Nov 2021 #29
@Mr Grunwald
Jak zwykle bardzo obszernie i wyczerpująco przeanalizowałes temat. Zgadzam się z większścią twoich tez i wniosków. Jedynie odnośnie Rosjan mam swoje zdanie. Napewno Rosjanie są naszymi braćmi którymi Niemcy nie są, jednak myślę że aktualnie a i w najbliższej przyszłości lepiej jest trzymać niemiecką stronę. No wiesz z rodziną ( w tym wypadku z braćmi Rosjanami ) wychodzi się najlepiej na zdjęciu. To takie przysłowie.
Crow
20 Nov 2021 #30
"Niemcy to tylko Niemcy"

Niemcy znów będą Serbami. Dumny!

Podziękuj papiestwu za szaleństwo Niemców czyli Północnych Serbów.


Home / Po polsku / Polska miedzy Niemcami i Rosja. Zalety i wady.

Please login or sign-up on the main page to post in this category!