The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 28

Polskie Gazety polityczne oparcie


antheads 13 | 366
31 Mar 2011 #1
Czesc!

Zaczynam czytać gazety i wiadomosći polskie. Jest trudno kojarzyć polityczne oparcie i colour bo nie mieskam w kraju. Czy ktos muże mi wyjaśnić sprawe o takich gazet jak wyborcza , rzeczopospolita i inne? Jakie są na lewo i prawo? Czy jest gazeta co jest mocna w dziennikarstwo śledcze?

Osobiście Jestem za dziennikarstwo w stylu guardian, nytimes nad the times fox news :)

dzienki
adz
Ziemowit 13 | 4,317
31 Mar 2011 #2
Rzeczpospolita jest uważana za gazetę bliską PiS, jakkolwiek jest to dziennik mający wyważone poglądy i prezentujący najróżniejsze opinie, w związku z tym jest też czytany przez osoby, które nigdy nie były stronnikami PiS i nigdy nie głosowały na tę partię, jak np. moja skromna osoba [czytam codziennie Rzeczpospolitą w wersji papierowej].

Gazeta Wyborcza jest największą polską 'quality paper', chociaż tutaj na PF jest obrzucana różnymi inwektywami przez różnych domorosłych komentatorów, którym się wydaje, że już wszystkie rozumy pozjadali i w związku z tym każdego mogą obrzucić błotem, kiedy tylko im się żywnie podoba. Ja czytam GW sporadyczne, właściwie to tylko w poniedziałki, ze względu na ich dobrą kolumnę biznesową tego dnia.

Ostatnio dołączyły do grona 'quality papers' Dziennik Gazeta Prawna', powstały z połączenia dwóch swoich poprzedniczek, tj. Dziennika i Gazety Prawnej, oraz całkiem nowa na rynku gazeta, tj. Polska The Times, dziennik związany z brytyjskim Timesem, poświęcający dużo uwagi bieżącym krajowym wydarzeniom politycznym, redagowany też - odnoszę takie wrażenie - w brytyjskim stylu.

Największe zaś tabloidy ogólnopolskie w rodzaju the Sun czy Daily Mail to Fakt i Super Ekspress.
Monia
31 Mar 2011 #3
Ja polecam Panu tygodnik " Uważam Rze" . Moim skromnym zdaniem Gazeta Wyborcza nie prezentuje poglądów zgodnych z ideą narodu polskiego . Ostatnio jej red. nacz. Michnik udzielił wywiadu dla telewizji australijskiej szkalującego naród polski , wypowiadając się w słowach: my Żydzi dążymy do przejęcia sterów władzy w Polsce , a Polacy to stado baranów , które jest za głupie, aby rządzić Polską .

Nie jest to dokładny zapis , ale ujmuje sens wypowiedzi
alexw68
31 Mar 2011 #4
Nie jest to dokładny zapis

Czyli zniekształciłaś jego słowa. No ładnie. Czy przypadkiem jesteś dziennikarką? :)
Monia
31 Mar 2011 #5
Kto jest zainteresowany to sobie doczyta u źródła . Sens jest raczej nie zmieniony . Nie jestem dziennikarką .
alexw68
31 Mar 2011 #6
Kto jest zainteresowany to sobie doczyta u źródła

To podaj link - chętnie byśmy zerknęli.
OP antheads 13 | 366
31 Mar 2011 #7
Dzienki Ziemowit! Czy to oznacza ze Rzeczospolita ma zrównoważony opinie np. o zmiany ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii co PIS nie popiera?
Monia, Ja się nie znam o polskie polityce ale jak ktos mowi o 'poglądów zgodnych z ideą narodu polskiego' to czasamy się boje. Pojęcie to jest wykorzystywane do wspierania konserwatywne i przestarzałe ideałów.

Przepraszam za mój kepski polski.

adz
Ziemowit 13 | 4,317
31 Mar 2011 #8
Moim skromnym zdaniem Gazeta Wyborcza nie prezentuje poglądów zgodnych z ideą narodu polskiego.

Pozostaje do ustalenia, jaka jest ta 'idea' [hm.. idea przewodnia?] narodu polskiego, kto jest uprawniony tę ideę formułować oraz kto określi czy dane poglądy są zgodne z tą ideą czy też są z nią niezgodne. Wiadomo powszechnie, że niegdyś rolę naczelnej interpretatorki 'idei narodu polskiego' była PZPR, naród miał być socjalistyczny, a sojusz narodu polskiego ze Związkiem Radzieckim był wpisany do konstytucji. Ale obecnie, gdy mamy tę rozpasaną demokrację, to nie wiem kto miałby zastąpić nieboszczkę PZPR w tej jej niegdysiejszej, ambitnej i dziejowej roli.

Czy to oznacza ze Rzeczpospolita ma zrównoważoną opinię np. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, której PiS nie popiera?

Można tak powiedzieć. Rzeczpospolita może sama nie mieć swojej opinii na każdy temat, ale jest to dziennik, który przytoczy zdania polityków różnych opcji w danej sprawie oraz zapyta uznanych ekspertów w danej dziedzinie o ich opinie.
Monia
31 Mar 2011 #9
Ziemowit

Myślałam , że każdy dorosły i wyedukowany Polak to wie .....
Ziemowit 13 | 4,317
31 Mar 2011 #10
[Co każdy chłopiec wiedzieć powinien?]
Ale co wie? Kto miałby zastąpić nieboszczkę PZPR w jej niegdysiejszej, ambitnej i dziejowej roli przewodniej siły? Ja na przykład nie wiem kto ... No, chyba nie Kobylański z tej tam Argentyny czy innego Paragwaju?
sweet. e
31 Mar 2011 #11
No a gdzie ten link pani Moni?

wyedukowany

Wyedukowane osoby nie ulegają propagandzie z "Naszego Dziennika" itp.
wredotka 5 | 297
31 Mar 2011 #12
(...)jak ktos mowi o 'poglądów zgodnych z ideą narodu polskiego' to czasamy się boje. Pojęcie to jest wykorzystywane do wspierania konserwatywne i przestarzałe ideałów.

Dokładnie tak samo to odbieram.
Polka z Polski (ostatnio tylko pare lat pracująca w UK;)

Na Wyborczą reagują alergicznie środowiska związane z tele Trwam, radiem Maryja i chyba ta ich gazeta to Nasz Dziennik. Tak wynika z moich skromnych:) obserwacji rzeczywistości polskiej w Polsce.
sweet. e
31 Mar 2011 #13
Na Wyborczą reagują alergicznie środowiska związane z tele Trwam, radiem Maryja i chyba ta ich gazeta to Nasz Dziennik.

Tak to takie trio medialne.
wredotka 5 | 297
31 Mar 2011 #14
Znam takich, co te trio uwielbiają, ale według mnie są zwyczajnie stuknięci.
To oczywiście subiektywna opinia;)
sweet. e
31 Mar 2011 #15
Znam takich, co te trio uwielbiają, ale według mnie są zwyczajnie stuknięci.

Uważaj, bo jeszcze pani Monia zobaczy ;>
wredotka 5 | 297
31 Mar 2011 #16
Nie znam, nikt taki się przedtem w rozmowach po polsku nie udzielał.

O, a tu właśnie z jednym kolegą sobie rozmawiamy na temat polskich mediów i wyborczej też. Rzekłabym, że jego retoryka jest typowo "internetowa", więc tylko po starej znajomości doczekał się odpowiedzi;)

bezprzesady.pl/hyde-park/media-glupieja-czy-oglupiaja
Monia
31 Mar 2011 #17
Nie mam zamiaru wciągać się w polityczne kłótnie , bo szkoda mi na to czasu :)

Sądząc ,po ilości negatywnych postów, byłabym od razu zwymyślana , więc proszę sobie samemu wyciągnąć wnioski i odpowiedzieć na pytanie jakie są idee narodu polskiego . Co do moich poglądów politycznych , jako adwokata, na pewno nie łączy mnie ideowo nic z PIS-em ( ataki na adwokaturę JK są nierzeczowe i pozbawione podstaw ) . D.Tuska uważam za rozsądnego człowieka , reformę OFE za słuszną i potrzebną ( tak na marginesie ). Radia Maryja nie słucham , chyba nigdy mi się nawet nie zdarzyło włączyć tej stacji . Poza tym żyjąc w kraju katolickim z dala omijam kościół , chociaż na pewno są w nim pozytywne jednostki . Z ultra nacjonalizmem nie mam nic wspólnego . Myślę zdroworozsądkowo i chyba jak większość Polaków kocham swoją Ojczyznę . Od kilku dni zamieszczam swoje wypowiedzi na tym forum , bo przypadkiem trafiłam na ten portal i zszokował mnie ton niektórych wypowiedzi . Postanowiłam więc czasami wyrazić również swoją opinię . Będąc nowa na tym forum mam świadomość , że moje wypowiedzi będą krytykowane , bo ja nie mam swoich popleczników , a zauważyłam , że niektórzy mają :) .
sweet. e
31 Mar 2011 #18
Od kilku dni zamieszczam swoje wypowiedzi na tym forum , bo przypadkiem trafiłam na ten portal i zszokował mnie ton niektórych wypowiedzi .

Moja mała rada, aby nie brać ich sobie za bardzo do serca. Posiedzi Pani tutaj parę miesięcy, pozna użytkowników i sama stwierdzi, że nie warto, bo w większości to ludzie z problemami. Największym nieporozumieniem na forum jest to, że obcokrajowcy mają nas Polaków za wyjątkowo, wyniosłych i dumnych, że idealizujemy siebie i ojczyznę często kosztem innych nacji, a prawie nigdy nie dostrzegamy naszych przywar. Dlatego są nadgorliwy w wytykaniu ich nam.

Zauważy też Pani, że pośród obcokrajowców mieszkających w Polsce przeważają zrównoważone aczkolwiek pozytywne opinie o Polsce i Polakach.

Właściwie na PF istnieją 2 wiecznie wojujące ze sobą grupy: Amerykanie polskiego pochodzenia, którzy prezentują opcje prawicowe, konserwatywne, nacjonalistyczne, niekiedy bardzo skrajne oraz Brytyjczycy, którzy reprezentują liberalne spojrzenie na wszelkie sprawy. Często dochodzi do starć tych 2 grup.

media-glupieja-czy-oglupiaja

PF jest bardzo dobrym sposobem na zweryfikowanie wiarygodności naszych polskich (i nie tylko) mediów. Np. nasi forumowi Irlandczycy niemiłosiernie wyśmiali historie o kryzysie i błąkających się koniach w Irlandii... a to był przecież news wszytskich największych stacji i szanowanych opiniotwórczych tygodników...
OP antheads 13 | 366
31 Mar 2011 #19
wredotka, przeczytałem pani link, to znaczy ze Nie i Przegląd to są na większe lewicowe gazeta?
wredotka 5 | 297
31 Mar 2011 #20
PF jest bardzo dobrym sposobem na zweryfikowanie wiarygodności naszych polskich (i nie tylko) mediów.

No, ja akurat w tamtym linku o mediach robię troche (jako Lilith) za devil's advocate.
Boże na co mi przyszło...!;)

Jeśli chodzi o moje odczucia wobez Pf, to mniej więcej zgadzam się z tym co opisałeś/ aś.
Warto sobie poczytać jak nas widzą obcokrajowcy he he.
Nie angażując się emocjonalnie i nie wdając w idiotyczne dyskusje oczywiście;)
Często się zresztą zdarzało, że pf poprawiał mi humor od rana. No nieważne...;)
Na temat irlandzkich koników nic mi nie wiadomo, chyba tą rewelacje przeoczyłam. Nie zaglądam do wszystkich możliwych tematów. (Poza tym jakoś do Anglii mi bliżej, niż do Irlandii;)

wredotka, przeczytałem pani link, to znaczy ze Nie i Przegląd to są na większe lewicowe gazeta?

A bo ja wiem? Zdefiniuj co masz na myśli :'lewicowe', bo to dla każdego co innego znaczy.

Nie czytuję "Nie" więc nie mam pojęcia o czym ani jak oni piszą. Tam chyba z tego co pamiętam pisałam o gazetach: Angora, Newsweek, Wprost, Polityka, Przewodnik Katolicki, Wyborcza no i Polska the Times opisana przez Ziemowita.

edit: aha, gdzieś w "Rozmowach po polsku" jest już temat w którym dwóch takich co ukradli księżyc;) się szerzej wypowiada na temat polskich gazet.
Torq
31 Mar 2011 #21
Michnik udzielił wywiadu dla telewizji australijskiej szkalującego naród polski

Gdyby była Pani tak uprzejma i zechciała podać źródło tej wypowiedzi (jakiś link?) - byłbym niezmiernie wdzięczny.

Żeby było jasne - nie lubię ani Gazety Wyborczej ani jej redaktora naczelnego (po prostu jako katolik,
nie mogę darzyć sympatią stanowiska GW, chociażby w sprawie aborcji), ale nie wpadajmy w paranoję.
Dopóki nie zobaczę wiarygodnego źródła, nie uwierzę, że Adam Michnik mógł coś takiego powiedzieć.
alexw68
31 Mar 2011 #22
Już o to źródło prosiliśmy. Milczenie. Go figure.
Monia
31 Mar 2011 #23
W wątkach o tematyce żydowskiej tego forum jest link , jak go znajdę to go podam . Każdy może też spróbować sam przeszukać .
Torq
31 Mar 2011 #24
Każdy może też spróbować sam przeszukać.

Próbowałem - bez powodzenia.

jak go znajdę to go podam

Będziemy bardzo wdzięczni.
Ziemowit 13 | 4,317
31 Mar 2011 #25
antheads

Sformułowałeś swój tytuł: 'Polskie gazety polityczne oparcie'. Zastanawiam się, jak ten tytuł wyglądałby u Ciebie po angielsku?
Ironside 51 | 11,338
31 Mar 2011 #26
Polska prasa w większości to starta czasu! Najlepiej czytać blogi Michalkiewicza i Ziemkiewicza !
wpisać ich nazwiska w Google i już :)
sweet. e
31 Mar 2011 #27
'Polskie gazety polityczne oparcie'

Political support/back of Polish newspapers?
Polonius3 1,000 | 12,446
5 May 2017 #28
Merged:

Marsz Platfusów i KODerastówMarsz Platfusów i KODerastów

Maszerują opozycjoniści
Psy wieszając na rządzie i już.
EsBe, PO, KOD, post-komuniści
Nie dogadasz się z tym ani rusz.

Nic innego im nie pozostało
Tylko bluzgi i bezeceństwa.
Gdy już wybory się tak przegrało
Tylko złorzeczenie, przekleństwa.

Od miesięcy ponad dziewiętnastu
Raz po raz nam asfalt szlifują.
PO, SB razem z KODerastą
Swoje gorzkie żale skandują.

Nasza Platforma droga, jedyna
Chce na marszu widzieć wielki tłum.
Autokary załatwi Schetyna,
By zrobić wielki harmider, szum.

Programu nie mają ani planu
Rwą się do koryta dawnego.
Dążą tylko do dawnego stanu
Dla nich bogatego, dobrego.

To się ludziom dawno opatrzyło
Tych ulicznych cyrków mają dość.
Od krzyków nic się nie polepszyło
Pogłębiło podział oraz złość!
*******


Home / Po polsku / Polskie Gazety polityczne oparcie
BoldItalic [quote]
 
To post as Guest, enter a temporary username or login and post as a member.