The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 5

Magicznych Świąt!?


Polonius3 990 | 12,349
28 Dec 2011 #1
Święta, święta i po świętach - z lubością niegdyś wypisywała reżimowa prasa, ale jakoś o zjazdach PZPR nigdy nie pisała: zjazd, zjazd i po zjeździe. Ale mniejsza z tym...

Chciałem zasięgnąć waszej opinii na temat minionych Świąt, a raczej kilku ich aspektów. O tym jak komercyjna słownictwo wkrada się do języka może świadczyć robiące karierę pojęcie 'magia świąt', wymyślone swego czasu przez koncern Coca-Cola. W tym roku reklamy m.in. czekolady i telefonów komórkowych zachęcały 'poczuj magię świąt', TVP życzyła widzom 'magicznych świąt' i nawet premier Tusk tą manierą się zaraził i pieprzył, że 'Boże Narodzenie to magiczny czas'. A rzygać by można na natrętnie powtarzaną , głupawą piosenkę 'Last Christmas I gave you my heart', oraz reklamę jakiegoś tam 'Fun-pack', gdzie kreskówkowy mózg i serce śpiewają 'Siedzę sobie...w samych kapciach albo bez...'.

Mimo że Polacy szturmowali galerie handlowe jakby świat się kończył, biorąc kredyty, by móc zagracić własne mieszkania i zaśmiecić naszą planetę różną, przeważnie nikomu niepotrzebną tandetą 'Mejd yn Czajna', per saldo Święta, moim skromnym zdaniem,wyszły z tego zamieszania cało... Przetrwała tradycyjna wigilia z opłatkiem, kolędami i pasterką, w całym kraju coraz więcej jest żywych szopek z prawdziwymi owcami i osiołkami (na Jasnej Górze wzbogacono ją w tym roku o dwa wielbłądy z opolskiego zoo!) i coraz więcej wieczerz wigilijnych dla ubogich i bezdomnych. Coraz więcej młodzieży udziela się też w akcjach pomocy potrzebującym. Gdzie niegdzie nawet prawdziwy św. Mikołaj się uchował (głównie na południu kraju i po parafiach) mimo zmasowanego najazdu Mega-Krasnala (ogrodowego) z Laponii. A kto mówił, że nowe tradycje są niedobre? Owszem bywają nowe i głupawe jak halloweenowe dynie, różne walentynkowe bzdety (czysta komercja!) I w/w wszechobecny Santa Kolos, ale względnie nowym, pięknym zwyczajem jest Betlejemskie Światło Pokoju. Ma, bowiem zaledwie 20-parę lat, a zapoczątkowali go, o ile się nie mylę, skauci austriaccy.

A jak wy oceniacie tegoroczne święta? Ponieważ w przeciwieństwie do USA, gdzie nie brak durni ustawiających choinki tuż po Thanksgiving (koniec listopada), a wyrzucających je już 26 grudnia, polskie święta trwają aż do Gromnicznej, pozwólcie zatem, że tą drogą złożę Wam wszystkim serdeczne życzenia miłych, radosnych i błogoławionych Świąt Bożego Narodzenia! Choć krytycznie wyrażałem się o niektórych moich współobywatelach, Ameryka jest krajem bardzo różnorodnym, więc inni słusznie odpowiadają obamowcom i innym laicyzatorom: JESUS IS THE REASON FOR THE SEASON!
pawian 223 | 24,583
28 Dec 2011 #2
(na Jasnej Górze wzbogacono ją w tym roku o dwa wielbłądy z opolskiego zoo!)

Nie na Jasnej Górze, tylko przy kościele franciszkanów, i nie z opolskiego, tylko z krakowskiego !

Przetrwała tradycyjna wigilia z opłatkiem, kolędami i pasterką,

No i git.

Dlaczego nie stworzysz o tym wątku po angielsku, ku pokrzepieniu serc? Ja Ci go wtedy ozdobię zdjęciami..... :):):):)

Mimo że Polacy szturmowali galerie handlowe jakby świat się kończył, biorąc kredyty

Też git. A co mieli szturmować? Pałac Zimowy, do cholery?

Nie przeszkadza mi magia świąt. Akurat nie słyszałem tego od Tuska czy w TV ale znam słowo z fajnej serii Magic English którą oglądały moje dzieci więc kojarzy mi się dobrze.

Chyba jesteś przewrażliwiony.

Choć krytycznie wyrażałem się o niektórych moich współobywatelach,

Zły to ptok co własne gniazdo kala. :):):) To nie ptok, to sęp!
OP Polonius3 990 | 12,349
28 Dec 2011 #3
Przypomina mi stary dowcip o tym jak ponoć w Moswie NA Placu Czerwonym rozdają ludziom za darmo samochody. Z tym że, nie w Moskie no w Leningradie, nie na Krasnoj Płoszczadi no na Newskom Prospekcie, nie awtomobile no lisopiedy, i nie dajut no woriat (excuse my Russian).
pawian 223 | 24,583
28 Dec 2011 #4
Dokładnie o tym samym pomyślałem.

Dobra, wierzę że na Jasnej Górze były wielbłądy.

Ale my byliśmy pierwsi i ładniejsi - do dekoracji wielbłądów wzięli wawelskie arrasy i zdobyczne tkaniny tureckie spod Wiednia!
wredotka 5 | 297
28 Dec 2011 #5
A dzieki Poloniusz za zyczenia. I oczywiscie- Wesolych Swiat ! :)

Nie zwrocilam uwagi czy w mediach pojawily sie jakies magiczne zyczenia. Magie lubie. Chyba dziala, skoro przemowiles ludzkim glosem.
A tak na marginesie...Sam to pisales? Bo jakos tak Ziemkiewiczami traca.

Przy okazji Twojego wpisu, przypomnialo mi sie, ze mam tu te swieczki z Betlejem. Przywiozlam sobie pare lat temu. Kilka rozdalam po rodzinie i znajomych.

I tradycyjnie, w tym roku tez o nich zapomnialam (a zalozenie bylo takie, zeby je palic zawsze w Wigilie).

Faktycznie, ostatnio nastala moda na zywe stajenki. Slyszalam, ze w zeszlym roku z takiej jednej (u nas) osiol uciekl. Czy kon?
Nie wiem jak to niby w praktyce wyglada, bo nie po drodze mi do kosciola.

Jak oceniam tegoroczne swieta? Swietnie! Bo wreszcie w Polsce. Wsrod swoich. Z rodzina i przyjaciolmi.

:)


Home / Po polsku / Magicznych Świąt!?