The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 6

Jaka sieć telefonii komórkowej w Polsce - w większości mobilny internet LTE na kartę.


NocyMrok
24 Jan 2016 #1
Cześć. Wróciłem z długiej dziesięcioletniej tułaczki po UK i zastanawiam się jaka w tej chwili opcja jest najlepsza dla kogoś kto używa internetu LTE w telefonie. Jaka sieć i jaka taryfa była by najlepsza gdy 30% użycia telefonu w moim przypadku to rozmowy/smsy i 70% to internet mobilny. Dodam tylko, że musi być to oferta na kartę czy z angielska "top as you go".

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Nikt nic? To może chociaż jakiś dobry ISP? Będę zakładał neta. Jaką firmę polecacie?
kpc21 1 | 763
25 Jan 2016 #2
Tu po prostu trzeba przejrzeć oferty wszystkich operatorów i wybrać najtańszą.

Play miał jeszcze niedawno taką zaletę, że w LTE w ofercie "bez limitów" po przekroczeniu limitu (bo czegoś takiego jak internet mobilny bez limitów nie ma) obcinał transfer nie do jakiejś absurdalnej wartości wolniejszej niż analogowy modem, jak inni operatorzy, tylko do 1 Mb/s. Ale nie wiem, czy to cały czas obowiązuje, i czy oferta "bez limitów" będzie ci się opłacała. Poza tym w "terenie" nie zawsze będziesz w zasięgu LTE.

Masz Playa, Plusa, Orange, T-Mobile oraz operatorów wirtualnych i wszelkiego rodzaju brandowane oferty w stylu np. Red Bull Mobile, będącego w rzeczywistości ofertą Playa. Popatrz gdzie masz najtańsze pakiety danych. Z wirtualnych jakiś czas temu dobrą ofertę miał Virgin Mobile, a z "normalnych" najtaniej miał Play, ale mogło się od tego czasu pozmieniać.

Play jest też dobry jeśli masz znajomych w tej sieci, bo połączenia i SMS-y wewnątrz sieci są bezpłatne (poza ofertą, w której po doładowaniu konto ważne jest przez rok - normalnie np. doładowanie za 30 zł ważne jest przez miesiąc, i tak ma praktycznie każda sieć, poza jakimiś nietypowymi ofertami, jak ta właśnie).
OP NocyMrok
25 Jan 2016 #3
Ok. Dzięki. Jak wygląda sprawa ze stacjonarnym netem? Czy przyłącza optyczne to już standard? Jak narazie z tego co widzę to cenowo i jakościowo wygląda na to, że Polska wyprzedza już UK. Jakość internetu w Anglii była tragiczna.
kpc21 1 | 763
25 Jan 2016 #4
Co do światłowodu do domu, to zależy, nie powiedziałbym, że to już standard, do tego jeszcze daleko, ale są miejscowości, w których jest to dostępne. Albo ze strony TPSA (teraz to jest Orange, ale będę się, z przyzwyczajenia, posługiwać nazwą TPSA), albo od lokalnego operatora który dostał na to dofinansowanie z UE. Warto się zorientować czy tam gdzie będziesz mieszkać czegoś takiego nie ma.

Jeśli światłowodu mieć nie możesz, to z reguły najlepsze oferty i najlepiej działające łącza mają operatorzy od TV kablowej (np. UPC, Vectra, Toya, Multimedia itp.), ale oni zazwyczaj działają tylko w budynkach wielorodzinnych, i w danym budynku dostępny jest zazwyczaj tylko jeden operator (choć powoli się to zmienia). Czasem może być też tak, że jakość nie będzie wcale taka dobra, i to wynika z tego, jaką infrastrukturę ma u ciebie dany operator, więc pytanie się na ogólnopolskim, czy, tym bardziej, ogólnoświatowym forum tutaj nie pomoże.

Ostatnia opcja to ADSL - tu musisz mieć linię telefoniczną, za co, jeśli nie masz telefonu stacjonarnego, musisz dodatkowo dopłacać TPSA. I możliwe do osiągnięcia szybkości też zależą od infrastruktury. Poza TPSA (czy raczej Orange - usługa Neostrada) są dostępni także inni operatorzy, którzy wtedy od TPSA dzierżawią linię. Ja w Polsce korzystam z tej opcji, i mam umowę "do 10 Mb/s", w praktyce łącze wyciąga maksymalnie jakieś 6 Mb/s i czasem "przymula". Płacę za to, jeśli dobrze pamiętam, niecałe 40 zł miesięcznie + koszt telefonu stacjonarnego (na który, swoją drogą, umowa jest z Netią - która dzierżawi od TPSA łącze, ale internet udostępnia na nim TPSA bezpośrednio).

Całkiem możliwe że rzeczywiście wyprzedzamy pod tym względem UK. Na pewno pod względem internetu mobilnego i telefonii komórkowej wyprzedzamy Niemcy (za to ze stacjonarnym tak jakby w Niemczech było lepiej, ale to zależy też od konkretnej lokalizacji), a jak jest z UK, nie wiem.

Jeśli będziesz mieszkać w zasięgu LTE, to możliwe, że to LTE będzie działać lepiej niż dostępny w tej samej lokalizacji internet stacjonarny. Z tym że w łączach stacjonarnych nie masz limitów transferu danych. W mobilnych zawsze jakieś są, nawet jak oferta nazywa się "bez limitu".
OP NocyMrok
25 Jan 2016 #5
W Zielonej Górze gdzie mieszkam mam całkiem dobry zasięg LTE. Jestem również wieloletnim abonentem Polsatu cyfrowego, a wiem że oni też świadczą usługę mobilnego internetu. Tą opcję jednak traktuję jako ostateczność. Kupiłem mieszkanie w bloku więc nie pozostaje nic innego jak przedzwonić do administracji budynku i dowiedzieć się kto jest tu operatorem. Z ulotek, które widziałem w moim budynku są conajmniej dwie firmy świadczące usługę telewizja+światłowodowy internet. Dzięki za obszerne komentarze. Dużo mi wyjaśniłeś.

Pozdro.
kpc21 1 | 763
25 Jan 2016 #6
Jeśli masz światłowód to nic, tylko się cieszyć :)


Home / Po polsku / Jaka sieć telefonii komórkowej w Polsce - w większości mobilny internet LTE na kartę.
BoldItalic [quote]
 
To post as Guest, enter a temporary username or login and post as a member.