The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 7

Czy Polskie liceum by przyjelo mnie do 1 klasy liceum jak wroce z Ameryki po szescioletnim pobycie w Ameryce?


Polishteen
6 Mar 2016 #1
Imigrowalem do Ameryki w wieku dziesieciu lat, Teraz jestem w klasie dziesiatej w High school (Sophomore), Czyli 1 liceum. W wakacje chcialbym wrocic do Polski I pojsc do 1 liceum (W 2 liceum bym sobie na pewno nie poradzil.).

Czy Polskie Kuratorium by mnie przyjelo do Liceum, jak nigdy nie bylem w gimnazjum?
Moje oceny w USA sa bardzo dobre, piec As i dwie Bs w poprzednim semestrze.
kpc21 1 | 763
6 Mar 2016 #2
Nie wiem, myślę że oni rozpatrują to indywidualnie.

Zadzwoń do kuratorium albo do dowolnego liceum w Polsce i się dowiedz.

Niby opinie są takie że w większości krajów zachodnich jest niższy poziom w szkołach niż u nas, ale nie mam pojęcia, jak oni na to w praktyce patrzą, a najlepiej zawsze dowiedzieć się u źródła.

Ewentualnie porównaj po prostu program nauczania (podstawę programową) poszczególnych przedmiotów w gimnazjum z tym, co miałeś dotychczas w USA.
OP Polishteen
7 Mar 2016 #3
Dzięki za radę! Zadzwonie do kuratorium w poniedziałek, albo we wtorek I się upewnie czy mnie przyjmą. Wydaję mi się źe bedę musiał wydrukować Amerykańskie testy standardowe które musiałem brać co rok.
Puolatar 1 | 7
8 Mar 2016 #4
Hej, prosze nie zrozum mnie zle. Chce byc tylko chlodnym glosem rozsadku.
Testy po polsku sie robi/rozwiazuje, nigdy sie ich nie 'bierze', zastosowales typowa kalke z jezyka angielskiego. Obawiam sie, ze takich rzeczy moze byc zdecydowanie wiecej.

Na Twoim miescu poszukalabym szkoly z klasa przejsciowa (czy w ogole takie sa?). Niestety malo prawdopodobne, ze bedziesz mogl wskoczyc od razu na poziom pierwszej klasy liceum. Roznice programowe sa ogromne (na niekorzysc dla USA), a zapewne jeszcze dojda braki typowego, dziedzinowego slownictwa, ktorego nie miales mozliwosci nauczyc sie w USA.

Nie poddawaj sie jednak i dawaj znac, czy cos znalazles. Powodzenia! :)
Ziemowit 14 | 4,278
8 Mar 2016 #5
Są tu na pewno jakieś standardowe procedury określone przepisami (jak w każdym innym kraju). Najlepiej zapytać ich na piśmie (drogą elektroniczną na przykład).
kpc21 1 | 763
11 Mar 2016 #6
"Dziedzinowe" słownictwo to nie jest akurat żaden problem. Często jest ono w różnych językach podobne, bo wywodzi się z greki lub łaciny, albo polskie słowo jest po prostu tłumaczeniem słowa angielskiego na polski zgodnie z językiem ogólnym (np. w matematyce variable - zmienna). Problemem mogą być braki z języka polskiego, bo tego przedmiotu w amerykańskim odpowiedniku gimnazjum cię raczej nie uczyli. No i ogólne różnice programowe. Z drugiej strony - przecież nie będą raczej kazali powtarzać ci całego gimnazjum, a wrzucenie cię np. do trzeciej gimnazjum byłoby bez sensu, bo sprowadzi się do tego, że przerobisz pewnie jakąś małą część braków, a z drugiej strony, niepotrzebnie drugi raz będziesz przerabiać część materiału, jaki miałeś już w USA. Co do procedur określonych przepisami - nie kojarzę takich, ale najprościej właśnie po prostu się zapytać.

Nie raz są sytuacje, że ktoś zmienia w Polsce szkołę, bądź klasę, i pojawiają się różnice w takiej postaci, że w starej szkole na dany przedmiot przewidziane były, przez całe nauczanie, po dwie godziny tygodniowo tylko w drugiej klasie, a w nowej - po dwie godziny tygodniowo tylko w pierwszej klasie. W praktyce wygląda to tak, że taki uczeń musi się zgłosić do nauczyciela który prowadzi ten przedmiot i po prostu go u niego zaliczyć w formie czegoś w rodzaju egzaminu z całego materiału nauczania (czyli musi się tego wszystkiego nauczyć sam). W odwrotnej sytuacji, gdy drugi raz miałby w takim przypadku przerabiać ten sam materiał z tego samego przedmiotu - musi przychodzić na zajęcia (bo z racji że jest niepełnoletni, szkoła nie może go zostawić bez opieki - jeśli jest pełnoletni, teoretycznie nie powinno to być problemem, ale w praktyce spotykałem się w tym zakresie z różnymi dziwnymi procedurami, typu np. zbieranie kartek od rodziców, że zapewnią uczniom trzeciej klasy liceum bezpieczny powrót ze studniówki, mimo że wszyscy uczniowie byli pełnoletni), ale nie ma obowiązku nic zaliczać, może przychodzić na zajęcia i nic nie robić. Chyba że chce poprawić ocenę.

Testy po polsku sie robi/rozwiazuje

Zdaje, albo podchodzi się do nich.
OP Polishteen
13 Mar 2016 #7
Dzwoniłem do Kuratorium Oświaty, i dowiedziałem się jednej waźnej rzeczy.

Gdybym pojechał do Polski, by mnie cofneli do 1 Gimnazjum, więc sobie odpuszcę Polske narazie.
Pojadę studiować w Polsce.


Home / Po polsku / Czy Polskie liceum by przyjelo mnie do 1 klasy liceum jak wroce z Ameryki po szescioletnim pobycie w Ameryce?
BoldItalic [quote]
 
To post as Guest, enter a temporary username or login and post as a member.