Sejm przyjął w ustawę nowelizującą zasady pobierania przez służby specjalne billingów i prowadzenia kontroli operacyjnej w sieci. Rząd uzasadnił to posunięcie koniecznością zapewnienia organom ścigania i służbom specjalnym narzędzi do skutecznego zwalczania przestępczości i zapobiegania terroryzmowi. Jak było do przewidzenia, opozycja znów podniosła larum oskarżając rządzących o chęć szpiegowania społeczeństwa. Jednakże dostęp policji i służb do danych internetowych obywateli będzie możliwy tylko za zgodą sadu.
Dostęp policji do prywatnych zasobów internetu tylko za zgodą sądu
NocyMrok
23 Jan 2016 / #2
Wszystko wyjdzie w praniu ale założę się, że opozycja każdą dyskusyjną sytuację postara się obrócić na swoją korzyść. Jedyne co mnie pociesza to fakt, że tak naprawdę to oni nie potrafią nawet tego :)
oni nie potrafią
A jak tłumaczysz fakt, że mimo mrozu w tylu maistach udało im się wyciągnąć ludzi na ulicę?
NocyMrok
23 Jan 2016 / #4
Nie oglądałem doniesień. Dużo ich było? Tak działa propaganda. Większość z nich nie szuka informacji i jest karmiona przez media. Np. jak oglądałem w tvn informacje nt konferencji o Polsce to na tym pasku informacyjnym u dołu cytowali 9 razy negatywne opinie europarlamentarzystów i tylko jedną pozytywną odnoszącą się do wystąpienia Szydło mimo, że w rzeczywistości było zupełnie odwrotnie.
9 razy negatywne
To chyba było w Telewizji Nonsensowej (TVN).
Ponoć w całym kraju protestowało 25 tys.
Jeśli za zgodą sądu, to dobrze, to znaczy że będzie tak jak było dotychczas. Ale czy możecie podać jakieś źródło tej informacji?
jakieś źródło
Gdzieś mi to mignęło niedawno ale nie pamiętam gdzie. Może pogoogluj a coś znajdziesz. W związku z terroryzmem inne kraje ponoć zaostrzyły swoje ustawy policyjne, ale nie jest to moja specjalność.
Znalazłem, faktycznie w którejś z poprzednich wersji ustawy miał być zapis o udostępnianiu danych przez usługodawców internetowych policji na jej żądanie, bez specjalnej zgody sądu, ale w obecnej wersji już tego nie ma. Wolno natomiast, z tego co rozumiem - bez zgody sądu, zbierać metadane, ale tu nic się względem obecnej sytuacji nie zmienia.
To jest ustawa (nowelizacja) przyjęta 15 stycznia przez Sejm - zajmuje się nią obecnie Senat:
senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/7589/druk/71.pdf
A to oryginalna ustawa:
isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19900300179+2014%2410%2409&type=3
To jest ustawa (nowelizacja) przyjęta 15 stycznia przez Sejm - zajmuje się nią obecnie Senat:
senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/7589/druk/71.pdf
A to oryginalna ustawa:
isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19900300179+2014%2410%2409&type=3
NocyMrok
24 Jan 2016 / #9
Wolno natomiast, z tego co rozumiem - bez zgody sądu, zbierać metadane, ale tu nic się względem obecnej sytuacji nie zmienia.
Z tego co ja się orientuję to można tak działać tylko przez jakiś czas. Chyba pięć dni ma na to policja. Po tym czasie i tak muszą uzyskać zgodę sądu na kontynuowanie. Jeśli jej nie uzyskają wszelkie materiały, które zebrano przez te pięć dni muszą zostać komisyjnie zniszczone.
To samo tyczy się podsłuchów i innych technik operacyjnych.