The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 366

77. rocznica powstania w getcie warszawskim


pawian 178 | 15,899
16 Jun 2021 #151
Czy Judenrat i policja getta zostaly rozliczone za kolaboracje?

A jak to sobie wyobrażasz? Ze ktoś oficjalnie uzna że Judenrat był organizacją zbrodniczą i wszystkich łapiemy do tego samego wora???
Rozliczanie w tym wypadku jest indywidualne. I ono nastąpiło - albo sami się rozliczyli popełniając samobójstwa albo zginęli z rąk innych Żydów. Po wojnie też się Żydzi rozliczali między sobą.

Z jakich powodow?

Prostych. Nie był syjonistą i nie walczył za Izrael tylko za Żydów w Polsce.
wiadomosci.wp.pl/dlaczego-marek-edelman-nie-byl-lubiany-w-izraelu-6108655381283969a
AMDD
16 Jun 2021 #152
@Spike31 W dodatku, wszystkie kanalie, po wijnie, rzad Izraela kryl i protegowal. To samo z bratem syjonisty Michnika. Zadnej extradycji ze Szwecji tego kata.
pawian 178 | 15,899
16 Jun 2021 #153
wszystkie kanalie, po wijnie, rzad Izraela kryl i protegowal

Powinieneś wyrażać się bardziej precyzyjnie bo znowu będzie problem ze zrozumieniem co miałeś na myśli. O jakie kanalie chodzi? Z Judenratu i policji żydowskiej?
Spike31 2 | 2,321
17 Jun 2021 #154
A jak to sobie wyobrażasz?

Jak widzisz legenda byla i jest potrzebna by uniknac tych niewygodnych pytan. W mojej opinii to nic nie ujmuje Markowi Edelmanowi, cyniczni starcy popychaja mlodych by wykrwawili sie za ich winy.

zginęli z rąk innych Żydów. Po wojnie też się Żydzi rozliczali między sobą

To jest sedno mojej tezy. Motywacja to swiadomosc zbrodni i proba unikniecia rozliczen.

Glowna niewiadoma jest dla mnie na ile Judenrat i policja zydowska mogly wtedy wplynac na rozwoj wydarzen w getcie i rozgrywac miedzy niechetnymi sobie organizacjami ZOB i ZZB (Edelman opisuje ze ZBB to byli faszysci i zlodzieje i ze byl niechetny wspolpracy z nimi). Ale tu jest czarna dziura i brak informacji.

Podejrzewam ze z wielu powodow nikt nie ma w tym zadnego interesu by to wyjasniac.
pawian 178 | 15,899
17 Jun 2021 #155
by uniknac tych niewygodnych pytan.

No właśnie my nie unikamy pytań. To ty unikasz odpowiedzi na pytanie które Ci zadałem: a więc jeszcze raz - jak według Ciebie powinno wyglądać rozliczenie? Bo z Twoich wypowiedzi wynika że nie nastąpiło. A więc zaproponuj coś.

Ale tu jest czarna dziura i brak informacji.

I dlatego tworzy się, między innymi ty w tym bierzesz udział, teorie spiskowe. :)

cyniczni starcy popychaja mlodych

Czyli sugerujesz że gdyby ich nie popychali, to powstanie by nie wybuchło??
Spike31 2 | 2,321
17 Jun 2021 #156
Czyli sugerujesz że gdyby ich nie popychali, to powstanie by nie wybuchło?

Nie twierdze ze mlodzi jak Marek Edelman mieli zle intencje. Sadze natomiast ze powstanie bylo Judenratowi i wszystkich uwiklanym w kolaboracje na reke.

To ty unikasz odpowiedzi na pytanie

Nie unikam tylko naprowadzam pytaniami posilkowymi. Nie jestem Autorytetem Moralnym i moje slowa nie maja sily prawd absolutnych :-)

Nie wiem dokladnie jak to przebiegalo, podobnie jak wszyscy inni bo udokumentowana jest jedynie likwidacja getta a nie geneza powstania. Postawilem teze ktora nie miesci sie w oficjalnej legendzie, rozwazam za i przeciw i ja uprawdopodabniam.

Staram sie byc przy tym delikatny by nie urazac uczuc. Wspolczesnie kazdy ma jakies uczucia do urazenia.

teorie spiskowe

Nigdzie nie dojdziemy uzywajac takich prymitywnych technik. Byl juz sakramentalny zamykajacy usta "antysemityzm" teraz sa "teorie spiskowe" czyli karcenie za odstepstwo od wersji oficjalnej jedynie slusznej. Jak to Stwierdzila Kolenda-Zaleska w rozmowie o Smolensku: "prawda zostala juz stwierdzona i zadne nowe fakty tego nie zmienia"

Troche porozmawialismy a dalej bedzie juz tylko trolling?
pawian 178 | 15,899
17 Jun 2021 #157
powstanie bylo Judenratowi i wszystkich uwiklanym w kolaboracje na reke.

Można i tak. Podobne rzeczy twierdzi się o Powstaniu Warszawskim - Okulicki Niedźwiadek, jastrząb wojny, chciał zatrzeć swoje nieładne zachowanie z okresu jak go Sowieci trzymali w więzieniu w 1941 i dlatego postanowił utopić Warszawę we krwi żeby zmyć swoją hańbę. Takie są teorie spiskowe. Rozmawialiśmy o nich w innym wątku.

Postawilem teze

Zgoda. Masz taką prywatną opinię i masz pełne prawo taką mieć. Jak to w życiu, we wszystkim jest ziarno prawdy. Ale jak duże jest to ziarno? Czy Judenrat spotykał się na tajnych spotkaniach gdzie ustalili że podjudzą młodych do powstania? Czy są relacje z takich zebrań? Czy choćby jeden uczestnik takiego spotkania opowiedział o tym po wojnie? Nie. A więc możemy sobie snuć spiskowe teorie do woli. Może i kilku członków Judenratu tak myślało a nawet podjudzało, nie wiadomo. Ale żeby to od razu dawać na hasło do encyklopedii, to chyba za wcześnie, co??? :):)

dalej bedzie juz tylko trolling?

Nigdzie nie dojdziemy uzywajac takich prymitywnych technik. hahaha
Spike31 2 | 2,321
17 Jun 2021 #158
Podobne rzeczy twierdzi się o Powstaniu Warszawskim

Apples and oranges. Nie przykladam tych samych miar do tych dwoch roznych wydarzen. Powstanie Warszawskie jest duzo lepiej zbadane i udokumentowane. A Okulicki to nie Judenrat i jego zbrodnie. Nie jestem 'symetrysta' :-)

Moje zastrzezenia wobec powstania warszawskiego sa innego rodzaju. Lecz to nie jest temat na ten watek.
pawian 178 | 15,899
17 Jun 2021 #159
Nie przykladam tych samych miar do tych dwoch roznych wydarzen.

Tak, ale teorie można snuć. Kto nam zabroni? Jest wolność. :):)

Powstanie Warszawskie jest duzo lepiej zbadane i udokumentowane

Ale i tak snują teorie. :):)

A Okulicki to nie Judenrat

Faktycznie - Okulicki to Okulicki a Judenrat to Judenrat. Tego nic nie podważy.
Ale i tak utopił Warszawę we krwi. Taka jest moja teza.
AMDD
17 Jun 2021 #160
@pawian
Bylo tylko znikoma ilosc, 2% Polakow zydow i to tylko zupelnie zasymylowanych, ponad 1% ksiezy katolickich. Przezylo ok. 200, 100 zaginionych. To nie zmienia faktu ze te slowa byly zaadresowane do obywateli polskich, a nie specjalnie zydow ogolnie (z Polski czy Europy.

Twoje slowa "Podludzie", tez Niamcy stosowali glownie do Polakow (cf dokumenty), pozniej i do zydow.
Smiertelnosc Polakow do Polakow zydowskich, 1939-42, wynosila 10 do 1; od konca 1942 (final solution) do 3.
Kolaboranci zydowcy Niemcow, ktorzy przezyli (judenrat, policja, SS, sonderkomando) uciekli do Izraela. Jezeli byly lagodne kary, to umorzone i chyba ani jeden zyd kolaborant nie ponios odpowiedzialnosci. To samo z katami zydowskimi SB/UB po wojnie (cf; Michnik, brak ekstradycji ze Szwecji).

Ja znam dobrze zydow glownie polskich, ktorzy naprawde przezyli gehenne obozow. Wiekszosc z nich, zyja w biedzie (pieniadze dla nich Izrael uzywa na zbrojenia) i tylko przypominaja sobie o nich raz w roku w ceremoniach Holokaustu. Wstyd i wielkie oszustwo.

@pawian Jezeli ktos klamie to ty, bo znowu nie dopowiadasz reszty mojego zdania,
" czego Niemcy dokonali 1942 -43, ale w ich planie KOLONIZACJI (tylko 100.000 Polakow nie zydow) z Zamojsczyzny..."
Na potwierdzenie daje ci dokumentacje (a nie wymysly) o znanej operacji "NISKO", "LUBLINLAND", ktorych nie wspominasz.

Te niedopowiedzenia sa dla Ciebie wygodne, dla oczerniania mnie, czy wogole innych na tym Forum, jak sie zorientowalem. Czujesz sie wyrocznia "prawdy", ale tylko Twojej.

Od lat studiuje historie Polski i odnosze sie z nieufnoscia do opinii jednostkowych (cf; Gross, Grabowski, tylko dla slawy), a nie na udekomuntowanych na potwierdzonych faktach.
pawian 178 | 15,899
17 Jun 2021 #161
bo znowu nie dopowiadasz reszty mojego zdania

Nie muszę dopowiadać reszty Twojego zdania bo jest nieistotna w odniesieniu do pierwszej części. Liczy się to co napisałeś na początku, było to jeszcze napisane w miarę normalnym polskim. Reszta zdania to był jakiś bełkot który pominąłem z powodów zasadniczych.

Widzę że masz problem z językiem polskim. Nie chcę Cię zniechęcać więc uznajmy że Twoje zdanie mówiące nieprawdę o Judenland było wynikiem problemów językowych a nie świadomej manipulacji.

Idź więc i nie grzesz więcej.
AMDD
17 Jun 2021 #162
ZZW

Masz racje. ZZW, to nie faszysci, ale dawni zolnierze campanii wrzesniowej. To oni mieli glownie kontakty z AK, ktore z nimi wspolpracowalo (bron), takze czynnie, walczac u boku.

Czy powstanie w getcie mialo sens? Sa tezy, glownie tych co ratowali zydow, ze dowodcy sie uratowali, ale pozostale ponad ok. 100 tys.zostalo skazane, a mozna bylo jeszcze uratowac wielu, wiedzac jak Zegota byla doskonale zorganizowana.

naoczne relacje świadków i uczestników zdarzeń historycznych, źródło informacji dla historyka. rzetelny historyk zapoznałby się ze wspomnieniami dowódcy powstania,

W pewnym sensie, jezeli zgadzaja sie z dokumentacja, zdjeciami(isnieja). Edelman nie jest wyrocznia powstania.
Twoje cytowanie Krall, tez nia nie jest. Ona od lat wspolpracuje (reklama dobra dla niej) z syjonistyczna "gazeta wyborcza" Michnika, o dziwo, "wyrocznia" na zachodzie dotyczaca wszystkiego co polskie. Nie dlatego , ze "wiarygodna, tylko dzieki wplywom Lobby.

@Paulina

Czy te o powaniu warszwaskim czy te o zolnierzach wykletych

wlasnie dotyczace "Żołnierze wyklęc"
@Ironside odważył się przeprosić za Jedwabne w imieniu narodu polskiego.Mógł to zrobić we własnym imieniu
Niezupełnie, polscy prezydenci(...)mają prawo reprezentować naród polski... Tak jak zrobił to Jelcyn, kiedy przepraszał za zbrodnię katyńską:

Paulina, niestety mylisz dwie nieporównywalne rzeczy. Mord na Żydach w Jedwabnem (nie wyjaśniony, bo Żydzi się temu sprzeciwiają) nie jest sprawą odpowiedzialnosci państwa polskiego i wszystkich Polaków.

Kwaśniewski, prezydent Polski (za moich czasów gorliwy zydowski działacz komunistyczny Związku Studentów), nie miał prawa bez konsultacji, wypowiadać się w ich imieniu.i tak samo w imieniu ówczesnego rządu.

Tego czynu dokonała niewielka liczba osób, prawdopodobnie (według dokumentów) zmuszona przez Niemców.

Z drugiej strony Jelcyn ostatecznie przeprosił w imieniu państwa sowieckiego za ludobójstwo katyńskie, po ponad 50 latach bezczelnych kłamstw (nie mówię o Ruskich, którzy tego nie wiedzieli).

To nie jednostki, tylko totalitarne państwo było odpowiedzialne za największe ludobójstwo około 25 000 oficerów polskich, jeńców wojennych.
Sowieci, byli dalecy od czułości w przesłuchaniach, torturach i ostatecznym końcu, śmierci niewinnych ludzi, którzy walczyli w obronie ojczyzny.
Jak sie mówi "nie mylmy ręczników i ścierek", co ty uparcie robisz.
AMDD
17 Jun 2021 #163
Trzeba najpierw pamiętać że Żydzi nie byli traktowani przez Niemców jak równi im ludzie tylko jak wszy lub szczury.

A jak myslisz, jak byli traktowani etniczni Polacy przez Niemcow? Jak "równi im ludzie", czy jak podludzie, tzw 'PIGS'. To na pewno bardzo "szlachetne" ze strony Niemcw, niepreawdaz?

Kto nalozyl ludobojczy Podatek na chleb, podstawa posilku dla najbiedniejszych i najliczniejszych zydow w Getcie, ktorzy gineli z glodu bez pomocy "braci". Nie Niemcy, tylko bogate Judenraty i inni bogacze, ktorzy w tym czasie bawili sie, mieli teatry, itd.

Dla kogo i czy do "wypoczynku" byly budowane od poczatku wojny obozy niemieckie Stuthof (pomorskie) dzialal juz czynnie wylacznie dla Polakow etnicznych od 2 wrzesnia 1939, a Auschwitz od 14 czerwca 1940. Czy zydzi czcili te rocznice mordow na Polakach? Bardzo watpie

jestem z Kielc (...) mam głęboko zakorzenioną alergię na antysemityzm. Mam wrażenie, że Spike'a tezy i teorie mogą wynikać z jego uprzedzeń wobec Żydów.

A ja jestem urodzony w Lublinie (piekne renesansowe miasto z wiekowymi tradycjami-najwazniejszy po Piotrkowie Trybunal, itd) i bylem zaszokowany jak uslyszalem o "zydowskim Lublinie", wyrazenie, ktore zydi, nie tylko z polski uzywaja regularnie, nawet w pismach "naukowych". I takie klamstwa przechodza. Do tej pory uwazalem, ze urodzilem sie w POLSKIM LUBLINIE. No to "draka", nie???
pawian 178 | 15,899
17 Jun 2021 #164
Tego czynu dokonała niewielka liczba osób,

Tylko że takich Jedwabnych to było kilkanaście. Czy nie wiesz o tym czy świadomie to ukrywasz?

czy jak podludzie

Napisałem już przecież że jak podludzie. Ale ich sytuacja była o wiele lepsza od sytuacji Żydów. Choćby racje żywnościowe - Żydzi mieli głodowe nie dające szansy na przeżycie.

Kto nalozyl ludobojczy Podatek na chleb

Tak, i źródła żydowskie to dokładnie opisują.

Nie Niemcy, tylko bogate Judenraty i

Rozumiem. Teraz zaczynasz wybielać Niemców i obciążasz winą Żydów . Czy za tydzień będziesz nam wmawiać że Żydzi sami zamknęli się w gettcie żeby obłożyć swoich biedaków podatkiem na chleb???

A więc jednak to nie wina Twojego języka polskiego tylko jesteś zwykłym antysemitą lub antysemitką. Trzeba było tak od razu powiedzieć.

Czy zydzi czcili te rocznice mordow na Polakach?

Nie czcili bo 90% polskich Żydów zginęło a ci co przeżyli też w większości wyjechali z Polski po wojnie. To kto miał czcić???

bylem zaszokowany jak uslyszalem o "zydowskim Lublinie",

Opanuj tą antysemicką obsesję. Nikt nie podważa polskości Lublina. To że Żydzi mówią żydowski Lublin nie znaczy że należał do Żydów. Nie, po prostu przed wojną duży odsetek ludności miasta - 31% - stanowili Żydzi którzy stworzyli bogatą i ciekawą kulturę. Słyszałeś o Sztukmistrzu z Lublina?

pl.wikipedia.org/wiki/Sztukmistrz_z_Lublina

Czy Amerykanie też mają się obrażać jak Polacy mówią " polskie Chicago" ? No więc, wyluzuj z tym antysemityzmem bo nie tędy droga i tutaj nic nie zwojujesz.
AMDD
17 Jun 2021 #165
klasyczne antysemickie rozumowanie.(...)Tzw. "żydowski spisek" (...), by w ten sposób oczyścić rasę żydowską tak, by pozostali najmocniejsi i najsprytniejsi z nich, którzy zdołają to przetrwać.

Jak tylko jest krytyka zydow, to zaraz 'anty-zyd' ("anty-semita, falszywe okreslenie, bo wiekszosc semitow to Arabowie, Berberzy, itd). Parzac na ochydne zachowanie zydow z USA w czasie i po wojnie, to moze wlasnie w ich mniemaniu "sposób oczyścić rasę żydowską"?

legenda? Niestety

Oczywiscie Judenrat milicja to "zbrodniarze kolaboranci"sklonni do kazdej podlosci zeby w zawierusze powstania ocalec
Edelman (ZOB)"Bund"kadra PL)po 1968 nie opuscil Polski jak rodzina by byc "Autorytetem Moralnym,nietykalnym"
ZZW glowna bojowka w getcie (zolnierze WP) z AK.
zakazane historie,zwiezly program oparty na faktach i dokumentach

To jest interesujace. Z jakich powodow?

Przepraszam, zapomnialem dodac. Byl przeciwny utworzenia Izraela, zgodnie z polityka sowiecka w tym czasie.
Moje zdanie na temat izraela, to inny temat, bardzo ciekawy zreszta.
Lyzko 30 | 7,502
17 Jun 2021 #166
Bez Powstania Geta Warszawskiego utworzenia Izraela nie mialoby.
AMDD
17 Jun 2021 #167
Tylko szkoda że opuściłeś dwie ważne informacje które potwierdzają moją tezę o innym traktowaniu Polaków i Żydów.

Nie opuscilem jest napisane ale jaka roznica?
Dla Polakow etnicznych az 2.5 miesiaca wiecej cierpien zeby tak samo skonczyc Bardzo nikle pocieszenie
Wielu z nich szlo na druty a muzulmani umierali powolna straszna smiercia

Problem z j.polskim masz ty. Jestem jezykoznawca nie tylko polskiego. Kazdy ceniony jezykoznawca powie ci, ze wyrwane czesc zdania z kontekstu, mozna interpretowac jak sie chce, towaszyszu obywatelu "więc uznajmy". To forma do przesluchiwanych, funkcjonariuszy sluzb specjalnych komunistycznych, znanych z manipulacji. Ja z ta swolocza wodki nie pilem. Jestem abstynentem :)

Słyszałeś o Sztukmistrzu z Lublina?

O tym z Lubartowskiej?:) Ty chyba wszystkich bierzez za glupcow, a siebie za wszystkowiedzacego. Procenty ludnosci w Lublinie przedwojennym i w powojennym znam na tyle, ze moze znalazloby sie kilku uczciwych zydow zeby czcic Polakow etnicznych zmarlych w obozach na samym poczatku wojny. PS. Jestem zydem po matce, ale swiadomym prawd i klamstw.
AMDD
18 Jun 2021 #168
@pawian "Tylko że takich Jedwabnych to było kilkanaście. Czy nie wiesz o tym czy świadomie to ukrywasz?"
To tylko przyklad, tak jak Malinowo, itd.

"Napisałem już przecież że jak podludzie. Ale ich sytuacja była o wiele lepsza od sytuacji Żydów. Choćby racje żywnościowe - Żydzi mieli głodowe nie dające szansy na przeżycie."

Pisales tylko o podludziach zydowskich. Polacy wczesniej byli w tym samym 'worku'. Racje glodowe byly wyzsze dla Polakow, to prawda, ale podatek na chleb dla biednych zydow(nie bogatych - ci 'oplywali') przez judenraty to byl dla nich morderczy.

"Rozumiem. Teraz zaczynasz wybielać Niemców i obciążasz winą Żydów . Czy za tydzień będziesz nam wmawiać że Żydzi sami zamknęli się w gettcie żeby obłożyć swoich biedaków podatkiem na chleb???"

Nigdy nie wybielalem Niemcow (wszedzie pisze o niemieckich obozach, o Niemcach odpowiedzialnych a nie o 'nazistach'. Co za tydzien bede pisac (jezeli mi pozwola moderatorzy) bedzie zalezalo od tematu. To nie twoja sprawa i nie sugeruj mi twoich bredni

"antysemitą"? co znaczy to slowo dla ciebie?

"Nie czcili bo 90% polskich Żydów zginęło a ci co przeżyli też w większości wyjechali z Polski po wojnie. To kto miał czcić???"

OH. Nie ma juz ani jednego zyda w Polsce (nie mowiac o innych zydach) zeby oddac hold pierwszym ofiarom Auschwitz czy Stuthoff? Niewiarygodne. Polacy oddaja hold wszystkim ofiarom Holokaustu. A propos, muzeum powstalo dzieki ofiarnej pracy spolecznej bylych polskich wiezniow, inaczej nie byloby nic. Sowieci chcieli zrownac z ziemia.
pawian 178 | 15,899
18 Jun 2021 #169
Problem z j.polskim masz ty. Jestem jezykoznawca nie tylko polskiego.

Podwójnie wątpię. :)

ochydne

Ohydne. :)
Alien
18 Jun 2021 #170
"antysemitą"? co znaczy to slowo dla ciebie?

Pauperyzacja tego slowa jest straszliwa. Oficjalnym antysemita stala sie cala Unia Europejska po tym jak chciala wprowadzic embargo na izeaelskie produkty ze stref okupowanych. W koncu wprowadzono tylko obowiazek znakowania tych produktow i dlatego Unia Europejska jest tylko nieoficjalnym antysemita. Jak tak dalej pojdzie to bedzie to okreslenie porownywalne do nadania medalu za odwage. Trzeba miec duzu odwagi zeby to robic co pan robi panie/pani AMDD na tym forum
Lenka 3 | 2,629
18 Jun 2021 #171
Polacy wczesniej byli w tym samym 'worku'. Racje glodowe byly wyzsze dla Polakow, to prawda,

Hej to byli w tym samym worku czy jednak mieli inne racje żywnościowe?

ale podatek na chleb dla biednych zydow(nie bogatych - ci 'oplywali') przez judenraty to byl dla nich morderczy.

Jak na jezykoznawcę to naprawdę powinieneś popracować nad swoimi wypowiedziami. Pomijasz słowa niezbędne a wtrącasz nieistotne.

Could a mod merge these posts? I got distracted and run out of edit time...
Ziemowit 13 | 4,395
18 Jun 2021 #172
Jestem jezykoznawca nie tylko polskiego

Charakterystyczne dla tego "językoznawcy" jest, że słowo 'żyd' zawsze pisze małą literą, ale słowa 'Niemcy' oraz 'Polacy' pisze dużą.

To taki freudowski antysemityzm. Niby mówię, że nie jestem antysemitą, ale to co piszę i jak piszę zdradza zupełnie co innego.

To tak jak w Ameryce z rasizmem:
- Czy jest Pan rasistą?
- Nie, nie jestem.
- A chciałby Pan, aby Pańska córka wyszła za Murzyna?
- Nigdy w życiu!
Spike31 2 | 2,321
18 Jun 2021 #173
Oficjalnym antysemita stala sie cala Unia Europejska

Natomiast w UK artykuly w gazetach, i to nie konswerwatywnych i prawicowych a lewicowych, czesto maja wydzwiek antyizraelski. Zreszta Jeremy Corbyn z byly przywodca lewicowej Labour Party zostal usuniety z zarzutami o antysemityzm.

Niby mówię, że nie jestem antysemitą

Kto jest wedlug ciebie jest antysemita: Judenrat ktory kolaborowal przeciw pobratymcom w getcie czy ci ktorzy przypominaja o tym fakcie?

Dalej, czy antysemita byl Marek Edelman mowiacy o faszystach z ZZB czy moze panstwo Izrael ktore uznalo go, Zyda i jednego z przywodzcow zrywu, za persona non grata?

Pojdzmy dalej, czy antysemita jest Norman Finkelstein, zydowski profesor ktory stracil oboje rodzicow w holokauscie, piszacy krytycznie o "przedsiebiorstwie holokaust"?

Nastepne pytanie: kto dystrybuuje tytul "antysemita" i wedlug jakich kryteriow?

Wlacz myslenie. Jak spiewal Kazik: 'to bardzo boli lecz wyzwol sie z mentalnej niewoli'.
Ironside 50 | 11,258
18 Jun 2021 #174
Hej to byli w tym samym worku c

Pańska córka wyszła za Murzyna?

hey skad wy sie cwiercmozgi bierzecie? Co ta chala ma wspolnego z czymkolwiek, powtarzecie jakies suchary zamiast odniesc sie do istoty sprawy.
Alien
18 Jun 2021 #175
że słowo 'żyd' zawsze pisze małą literą, ale słowa 'Niemcy' oraz 'Polacy' pisze dużą.

Nie jest to tak ze jest Zyd,Polak,Niemiec ale tez zyd,katolik lub muzulmanin. Jestem przekonany ze Prof.Ziemowit nam to wyjasni.
Ziemowit 13 | 4,395
18 Jun 2021 #176
Zyd,Polak,Niemiec ale tez zyd,katolik lub muzulmanin

No właśnie. Tylko jako oznaczające wyznawcę religii judaistycznej słowo 'żyd' jest pisane małą literą. Ale jako oznaczające narodowość, zawsze powinno być pisane dużą. Ale ten freudowski antysemita pisze w kontekście narodowości: Niemiec, Polak, żyd. A powinien pisać: Niemiec, Polak, Żyd.

Widziało, kakao?
Novichok 1 | 2,930
18 Jun 2021 #177
Ale jako oznaczające narodowość,

Podczas pogromow, kto byl bity? Zydzi czy zydzi? Albo, Zydzi i zydzi?

To tak jak w Ameryce z rasizmem:
- Czy jest Pan rasistą?
- Nie, nie jestem.

Ten dialog nigdy by sie nie zdarzyl w Novichokland gdzie tylko bardzo inteligientni ludzi zyja.
- Czy jest Pan rasistą?
- Define "rasista".

Konic dialogu.
Lyzko 30 | 7,502
18 Jun 2021 #178
Ale nigdy nie zapommij pogromow czyli oblawy PO Drugiej Wojnie Swiatowej w Kielcach.
Novichok 1 | 2,930
18 Jun 2021 #179
Z jakiego powodu? Czy Polacy mieli dosc Zydow czy zydow?
Lyzko 30 | 7,502
18 Jun 2021 #180
Z powodu morderstwa.

Home / Po polsku / 77. rocznica powstania w getcie warszawskim
BoldItalic [quote]
 
To post as Guest, enter a temporary username or login and post as a member.