The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 369

77. rocznica powstania w getcie warszawskim


Torq
18 Apr 2020 #1
Jutro przypada 77. rocznica powstania w getcie warszawskim. W związku z tym Muzeum Historii Żydów Polskich zachęca do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile"...

polin.pl/pl/zonkile-2020-online

... w tym roku, z oczywistych powodów, jedynie wirtualnej.

Żonkile
Ironside 51 | 11,337
18 Apr 2020 #2
Czy to nie jakas lewcka inicjatywa? Pozatym MHZP to Zydo-komuna skrzyzowana z sjonistami utrzymywana przez polskich podatnikow. To jest zalosne jak duzo szumy PiS robi a jak malo konkretow.

Poztym to nie bylo powstanie. Tylko zbojny opor nielicznych w obliczy niemieckich planow likwidacji getta.
jon357 71 | 20,031
18 Apr 2020 #3
Zydo-komuna skrzyzowana z sjonistami utrzymywana przez polskich podatnikow. To jest zalosne

Jak zwykle, pisząc współczującym i hojnym duchem...
OP Torq
19 Apr 2020 #4
Czy to nie jakas lewcka inicjatywa?

Co za różnica, skoro chodzi o upamiętnienie poległych w getcie warszawskim?

Poztym to nie bylo powstanie. Tylko zbojny opor

Zarówno w historiografii polskiej jaki i angielskiej przyjęło się nazywać walki w getcie powstaniem/uprising i biorąc pod uwagę, że walki trwały, z różnym natężeniem, prawie miesiąc i było to prawie półtora roku przed Powstaniem Warszawskim gdy Niemcy militarnie byli zdecydowanie silniejsi niż w 1944, to nie widzę powodu, żeby umniejszać to wydarzenie nazywając je jedynie "zbrojnym oporem".
AMDD
6 Jun 2021 #5
@jon357
Ciekawy jestem czy zydzi tak "współczującym i hojnym duchem" solidaryzuja sie z rocznicami Powstania Warszawskiego, tego z 1944.
Od 1947, zydo-komuna zabraniala wystawienia Malego Powstanca, ktory za caly okres komunizmu lezal w "rupieciach" ochrony zabytkow. Natomiast swoim "partyzantom" zydzi wystawili pomnik na gruzach Warszawy w 1945/46.

A w 1970, kanclerz Niemiec , B., klekal przed nim, no ale nie bylo mowy zeby jakis gest wykonal w strone powstancow z 1944, ktorych ofiary przewyzszaly z gora zydwskie. Takze nikczemna propaganda zydowska dokonala tez, ze w swiecie zna sie tylko zydowski zryw i Powstanie warszawskie jest uwazane za "zydowskie".

"zbrojnym oporem"

Tylko ze q swiatowej historiografii isnieje nadal przekonanie, ze ten "zbrojny opor" zydowski, jest jedynym o ktorym jest falszywy przekaz jako "Powstanie Warszawskie". Nikt prawie nie wspomina tego prawdziwego z 1944, ktory jest wlasciwym Powstaniem Warszawskim.
Novichok 3 | 6,786
6 Jun 2021 #6
Jak Niemcy wiedzieli kto wiezy w jakiego Boga? Czy Zydzi mieli inne dowody osobiste z "Zyd" zamiast "Katolik"?
Alien
6 Jun 2021 #7
Niemcy mieli listy mieszkancow wyznania mojzeszowego. Zdobyli je po zajeciu Polski lub na zadanie zeby zorganizowac getta. Mieszkancy przyszlych gett mieli poczatkowo nadzieje ze beda lepiej traktowani niz inni obywatele. Rozczarowanie przyszlo jednak szybko.
pawian 197 | 19,919
6 Jun 2021 #8
Czy Zydzi mieli inne dowody osobiste z "Zyd" zamiast "Katolik"?

Wyznanie było wpisywane od razu przy urodzeniu w księgach stanu cywilnego.
Mr Grunwald 33 | 2,019
6 Jun 2021 #9
Wielu niemców którzy posiadali Polskie obywatelstwo też śledzili cokolwiek wywiad niemiecki chciał wiedzieć. I potem służyli trzeciej rzeszy po 1939 r. Doskonale znając społeczeństwo Polskie

Nie bez powodu "Blödsöntag" się stało
Novichok 3 | 6,786
6 Jun 2021 #10
Wyznanie było wpisywane od razu przy urodzeniu

Wyznanie dziecka ktore sie urodzilo godzine temu? Czy wszystcy byli tak glupi wtedy?
pawian 197 | 19,919
6 Jun 2021 #11
Wyznanie dziecka ktore sie urodzilo godzine temu?

Tak, dokładnie, godzinę wcześniej. Widziałem przedwojenne świadectwa urodzenia wystawiane przez akuszerki odbierające poród w prywatnych domach. Była tam rubryka wyznanie. Potem z takim świadectwem szło się do urzędu żeby zarejestrować dziecko.

Też dostałeś takie świadectwo jak się urodziłeś w 1942.
Novichok 3 | 6,786
6 Jun 2021 #12
Też dostałeś takie świadectwo

Bzdury. Moje swiadectwo nie mowi nic o mojej religii.

Niemcy mieli listy mieszkancow wyznania mojzeszowego.

Widze ze ludzka glupota nie ma dna. Co wyznanie ma do mieszkania?
pawian 197 | 19,919
6 Jun 2021 #13
Oczywiście. Ujawnienie wtedy pewnych wyznań groziło śmiercią. Dlatego pisano: wyznanie nieznane.
Novichok 3 | 6,786
6 Jun 2021 #14
Mieszkancy przyszlych gett mieli poczatkowo nadzieje ze beda lepiej traktowani niz inni obywatele

Gdyby ogladali wieczorcze wiadomosci to be wiedzieli jak barddzo Niemcy nie kochali Zydow nawet przed 1939.
pawian 197 | 19,919
6 Jun 2021 #15
Tak, ale między niekochaniem a komorami gazowymi dla milionów jest ogromny dystans. Nawet jak Holocaust już się odbywał, to ludzie nie mogli w to uwierzyć. Także w Ameryce.
Novichok 3 | 6,786
6 Jun 2021 #16
Nawet jak Holocaust już się odbywał, to ludzie nie mogli w to uwierzyć.

...ale bez problemu uwierzyli że można zamienić wodę w wino. WW1 z gazami udowodnila ze nie ma dna dla ludzkiego okrocienstwa. Wyglada na to ze pamiec ludzka trwa tylko okolo 20 lat.

Czy jest gdzieś fabryka, w której robią głupich?
pawian 197 | 19,919
6 Jun 2021 #17
WW1 z gazami udowodnila ze nie ma dna dla ludzkiego okrocienstwa.

Tak, ale to dotyczyło żołnierzy na froncie. Natomiast Holocaust dotyczył cywili po zakończeniu walk. Więc, nadal ogromna różnica.

Czy jest gdzieś fabryka, w której robią głupich?

Maks, cały czas abstrahujesz od punktu odniesienia. Dzisiaj jesteś taki mądry bo się naczytałeś w internecie i na forach jak to było w dawnych czasach. Ale wtedy ludzie nie mieli internetu a dostęp do wróżek i przepowiadaczy przyszłości też był ograniczony. Więc nikt nie wierzył że możliwe jest przemysłowe gazowanie ludzi żeby dogodzić chorej ideologii jednego człowieka.
AMDD
6 Jun 2021 #18
Słynne dokladne listy zydów nawróconych na katolicyzm, których domagal sie niemiecki okupant byly w rekach Judenratow.
Judenratow kazdego getta, szybko, chętnie i z wielką gorliwością przekazali pełną listę (nazwiska, adresy) tych zydów, którzy żyli po aryjskiej stronie .

Tyle istnień, które można było uratować, ale ich rodacy po raz kolejny przyczynili się do ludobójstwa tak wielu z tych niewinnych Polakow zydowskich, zupelnie zasymilowanych

PS. Polscy księża kategorycznie odmówili podania nazwisk ochrzczonych zydów. Powiedzieli, że nigdy nie sporzadzali takich list, co jest prawda.
Ironside 51 | 11,337
6 Jun 2021 #19
to nie widzę powodu, żeby umniejszać to wydarzenie nazywając je jedynie "zbrojnym oporem".

Nie chcialem z Torqiem polemizowac. Nie pamietam z jakich powodow. Moze to kwestia sematyki.
Nikt tego nie umniejsza, tylko nazywa po imieniu. To byl zborjny opor ludzi w obliczy likwidacji getta, ktorzy juz w wiekszosci byli swiadomi co ich czeka.

To nie powstanie. Na zachodzie, tak sie to nazywa i sie nie odroznia - uprsing - znaczy zarowno powstanie jak i rebelie jak i zbrojny opor bez wiekszego rozrozniania.

Po polsku powstanie oznacza cos wiecej...niz tylko samoistny zbrojny opor przeciwko przemocy.

Czy jest gdzieś fabryka, w której robią głupich?

Sprawdz nalepke czy wydruk na d... czy dzie innej i bedziesz wiedzal gdzie ta fabryka.Wstrzymaj sie jak masz takie glupoty pisac.

to ludzie nie mogli w to uwierzyć. Także w Ameryce.

Ludzie mieli to gdzies, zwlaszcza w Ameryce
Novichok 3 | 6,786
6 Jun 2021 #20
Więc nikt nie wierzył że możliwe jest przemysłowe gazowanie

BS. To bylo mozliwe i mieli naocznych swiadkow. To bylo po prostu wygodniej zeby nie "wierzyc". Latwiej isc to lozka i zasnac.

Prosta zasada: jesli wierzysz w 1000 rzeczy - wszystkie religijne bzdury wlaczjac masowe morderstwo aka potop - jaki jest problem z wierzeniem w 1001?
AMDD
6 Jun 2021 #21
@Ironside Moja odpowiedz do Turq
"zbrojnym oporem"

Tylko ze w swiatowej historiografii isnieje nadal przekonanie, ze ten "zbrojny opor" zydowski, jest jedynym o ktorym jest falszywy przekaz jako "Powstanie Warszawskie". Nikt prawie nie wspomina tego prawdziwego z 1944, ktory jest wlasciwym Powstaniem Warszawskim.

PS. W jezyku francuskim sa dwa tlumaczenia dla kazdego; jako "soulevement du ghetto" w porownaniu do " "insurrection de Warsovie".
Oczywiscie ich tzw ''powstanie paryskie", jest utozsamiane z warszawskim, ha, ha. O co jeszcze "smiesniejsze", to w przkonaniu ogolu, nie tylko Francuzow, istnieje jedno powstanie, "paryskie.

Polacy to tak wlasciwie, wedlug bajek krazacych po swiecie, to powinni "zamknac gebe", i nic nie mowic, bo sa "winni wszyskiemu".

@Novichok
Słynne dokladne listy zydów nawróconych na katolicyzm, których domagal sie niemiecki okupant, byly w rekach Judenratow.
Judenraty kazdego getta, szybko, chętnie i z wielką gorliwością przekazali Niemcom pełną listę (nazwiska, adresy) tych zydów, którzy żyli po aryjskiej stronie .

Tyle istnień, które można było uratować, ale ich rodacy po raz kolejny przyczynili się do ludobójstwa tak wielu z tych niewinnych Polakow zydowskich, zupelnie zasymilowanych.

PS. Polscy księża kategorycznie odmówili podania nazwisk ochrzczonych zydów. Powiedzieli, że nigdy nie sporzadzali takich list, co jest prawda.
Novichok 3 | 6,786
6 Jun 2021 #22
chętnie i z wielką gorliwością przekazali Niemcom pełną listę

Jaki byl tego formalny powod? Zeby opoznic swoja smierc? Nagroda?
AMDD
7 Jun 2021 #23
"Jaki byl tego formalny powod?" Ich nadgorliwosc we wspolpracy prawdopodobnie tak jak ze starcami, dziecmi. Sami powinni odpowiedziec, ale sie wykrecaja.Faktem jest ze takie listy dostarczyli (nie pod grozba) i Niemct zwineli wszyskich zydow "innowiercow", ktorzy mieszkali po stronie aryjskiej. Faktem jest tez, ze proponowali Niemcom stworzeniz "Judenlandu" w regionie lubelszczyzny z Lublinem (do tej pory zydzi mowia bez zenady o "zydowskim "Lublinie) jako stolica. Oznaczalo to deportacje (+smierc) Polakow etnicznych, czego Niemcy dokoali 1942 -43 ale w ich planie kolonizacji (tylko 100.000 Polakow nie zydow) z Zamojsczyzny (te same metody co dla zydow). To nie byl wedlug ciebie Holocaust, i tych ofiar nie nalezy czcic w ten dzien, lub wogole?
Novichok 3 | 6,786
7 Jun 2021 #24
Dziekuje za wyjasnienie. Szczerze mowiac ja tego nie wiedzialem. Kraj w kraju...
Lyzko 37 | 8,557
7 Jun 2021 #25
Judenrat czyli Rada Zydów tylko starala sie porozumiec sie z Nazistami w bezowocowej nadzieje, ze Zydi mógli zrobic pokój z Hitlerem! No, kto byl glupiej, Chamberlain czy Judenrat?
Novichok 3 | 6,786
7 Jun 2021 #26
Co AMDD napisal nie ma nic wspolnego z glupota. To myla zdrada tak ochydna ze Polacy nie chcieli tego zrobic. Zydzi - bez wachania.
Lyzko 37 | 8,557
7 Jun 2021 #27
Wasza opinia.
Lyzko 37 | 8,557
7 Jun 2021 #29
Zapytanie w tym przypadku nie trzeba, Panie Rysku.
pawian 197 | 19,919
7 Jun 2021 #30
Zydzi - bez wachania.

Powiem Ci szczerze, głupio się kłócisz i głupio argumentujesz. Oceniasz przeszłe wydarzenia z perspektywy 21 wieku. To duży błąd który Cię praktycznie ustawia na poziomie gimbazy. Czyli jesteś umysłowym niedorostkiem w tej chwili. :)

Judenrat czyli Rada Zydów tylko starala sie porozumiec sie z Nazistami w bezowocowej nadzieje

Tak. Elity żydowskie zdecydowały że nie będą drażnić Niemców żeby nie pogorszyć swojej sytuacji. Żydzi byli skupieni już wtedy w gettach które hitlerowcy zaopatrywali w żywność itp. To zaopatrzenie było niewystarczające i Żydzi głodowali i umierali masowo. Gdyby Niemcy ograniczyli dostawy jeszcze bardziej, umarli by wszyscy. A tak była nadzieja że ktoś przeżyje. Judenrat łudził się taką nadzieją do dnia w którym zaczęły się wywózki do obozu śmierci.

Dopiero wtedy Żydzi zrozumieli że polityka appeasementu nic nie dała. I dlatego ci radykalni i honorowi wywołali Powstanie w Gettcie 1943.

Cześć ich Pamięci.
Home / Po polsku / 77. rocznica powstania w getcie warszawskim
BoldItalic [quote]
 
To post as Guest, enter a temporary username or login and post as a member.