The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 98

Dyrdymałki o Niczem


kaprys 2 | 1,880
28 Oct 2019 #91
@Ziemowit
Się już zawstydzilam i zaczerwienilam ogromnie.

A jeszcze bardziej się zawstydzilam tym, że ani nie tweetuję ani nie ćwierkam. O zgrozo!
kaprys 2 | 1,880
3 Nov 2019 #92
Ruszmy tu z czymś.
Co czytacie? Jakie filmy polecacie?

Ja zupełnie nie-niszowo, polecę 'Czarownicę 2'. Pierwszą obejrzałam przypadkowo i bardzo mnie ujęła. Druga część chyba jeszcze lepsza.
Z książek najnowsza Puzynska; )
Lenka 3 | 1,441
3 Nov 2019 #93
Ja dostałam dzisiaj link do ciekawego artykułu- tytuł zwodniczy więc jakby co poczytajcie do końca. Prawdziwa treść zaczyna się chyba od 2-ego akapitu.

mitologiawspolczesna.pl/zenskie-koncowki-kwestia-zycia-smierci/

Niestety nie mam ostatnio czasu na ambitniejsze pozycje literatury więc czytam tylko łatwe do strawienia kryminały. Nic się nie wyróżnia, ani to Chmielewska ani King.
kaprys 2 | 1,880
4 Nov 2019 #94
Ja juz nie czytam ambitnej literatury, ale Puzynską jak zwykle przeczytałam z zainteresowaniem. Jak lubisz kryminały, to polecam. Zdecydowanie wolę od Mroza czy Bondy. Choć najnowszego Mroza prawie kupiłam po przeczytaniu opisu w empiku.

Kiedys duzo czytalam Chmielewskiej. Wstep do 'Bocznych dróg' znałam kiedyś na pamięć - a nasz domowy egzemplarz pierwszego wydania był w rozsypce po wielokrotnej lekturze. Fajnie czytało mi się również jej autobiografie (wszystkie), bo książki zawierały zdjęcia jej rodziny i przyjaciół -'bohaterów' jej książek.

Link do artykułu z Twojego wpisu widziałam gdzieś na fb. Wtedy nie przeczytałam. Mam mieszane uczucia co do żeńskich odpowiednikow pewnych rzeczownikow. Ciekawy natomiast ten fragment o crash test dummies (juz abstrahując od wymiarów przecietnego faceta -znam takiego co prawie dokładnie pasuje; )
Lenka 3 | 1,441
5 Nov 2019 #95
Właśnie ze względu na tą część polecilam ten artykuł. Szkoda, że nie było więcej przykładów. To o lekach też interesujące (rozwinięcie w przypisach)
kaprys 2 | 1,880
7 Nov 2019 #96
O kaszubskich zwyczajach związanych z pochówkiem.
przekroj.pl/spoleczenstwo/kaszubskie-ars-moriendi-stasia-budzisz

Tereny dalekie od moich stron rodzinnych, ale ciekawe spojrzenie na zwyczaje ludowe. Jest tu też mowa o pustym miejscu przy wigilijnym stole. Babcia zawsze mówiła, że jest dla dziadka, mimo że w szkole uczono nas o wedrowcu. Babcia pochodziła z zupełnie innej części Polski niż Kaszuby.
Lenka 3 | 1,441
7 Nov 2019 #97
Powiem co myślę jutro bo artykuł wart spokojnego czytania. Bardzo interesujący ale muszę mieć chwilę , żeby go w spokoju, porządnie przeczytać
Lenka 3 | 1,441
8 Nov 2019 #98
Naprawdę fajnie się to czytało i ogólnie 'niegroźne ' wierzenia. No może poza tym wyrywaniem zębów dzieciom!!! Na szczęście niewiele dzieci rodzi się już z zębami więc pewnie niewiele dzieci skrzywdzono.

To o sowie i o tym, że nieboszczyk jeśli przeleży niedzielę to kogoś za sobą pociągnie to u mnie w rodzinie też było.

Co ciekawe, podczas gdy 'na żywo ' i wśród bliskich mi osób takie przesądy mnie bawią i trochę irytują to lubię o nich czytać jako o ciekawostce. Przez takich ludzi jak ja wymierają takie ludowe wierzenia.

Jedyna opowieść o śmierci ( i to nie ludzkiej) w mojej rodzinie to jak mój starszy pies kładł się spać w noc swojej śmierci to mój młodszy pies, który stał już w hierarchii wyżej, ustąpił mu miejsce w nogach mojego ojca ( honorowe miejsce bo mój ojciec przez oba psy był traktowany jako przewodnik stada).

Home / Po polsku / Dyrdymałki o Niczem
BoldItalic [quote]
 
To post as Guest, enter a temporary username or login and post as a member.