The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 1,469

Dyrdymałki o Niczem


delphiandomine 88 | 18,475
18 May 2020 #691
Dobra zmiana zaczęła tam wymiatać miotłą znacznie wcześniej.

Niestety, tak. Kiedy dostałem moje prawko, pojechałem do Berlina z Poznania za weekend. Wracałem późno w nocy, bawiąc się radiem (stara droga, nie było autostrady) i odkryłem Trójkę. To było rewelacja, bo było takie ezoteryczne. Przez 5 lat była to moja ulubiona stacja, muzyka była najważniejsza, mała polityka, a odkryłem wiele rzeczy, jak Studio Eksperymentalne Polskiego Radia i inne, np. Krzysztof Penderecki.

Po "dobra zmiana", to było zrujnowane. Dzisiaj jest śmierć stacji, ale dla mnie była martwa 4 lata temu.
kondzior 12 | 1,196
18 May 2020 #692
Tu się muszę grzecznie, acz stanowczo nie zgodzić. Trójka to ogólnym rozrachunku to było takie samo gówno jak wszystkie Eski, Roxy, Zetki, RMFy, które od zawsze katowały biednych ludzi puszczaniem na okrągło tych samych "modnych" piosenek. Na plus to może wybijała się za komuny, bo wtedy wyjątkowo można na niej było usłyszeć zachodnie piosenki, a potem jedyny plus to był taki, że leciała na niej audycja "Strefa rock'n'rolla wolna od angola" gdzie wyjątkowo leciało coś innego niż zachodnie piosenki. Choć ta zawsze leciała gdzieś w nocy, bo w dzień trzeba było oczywiście wyrobić normę chujowego popu.
Torq
18 May 2020 #693
np. Krzysztof Penderecki.

To chyba raczej w Dwójce.

Trójka to ogólnym rozrachunku to było takie samo gówno jak wszystkie Eski, Roxy, Zetki, RMFy

Też nigdy nie rozumiałem ogólnego zachwytu nad tą stacją.
Ironside 50 | 10,810
18 May 2020 #694
Za PRL wyrozniala sie na plus.
Ziemowit 13 | 4,182
19 May 2020 #695
I tutaj ukłon w stronę panów i gumisha za normalne podejście do tematu.

No to chyba panowie Gumishu, Gliński i Brudziński powinni Ci być wdzięczni za Twoje podejście do tematu. Obaj panowie politycy (a także pan Gumishu) w ogóle nie podejrzewają istnienia zjawiska zwanego potocznie "cenzurą wewnętrzną". Rżną oni więc głupa jak gdyby nigdy nic, a Ty razem z nimi. Przykre to, więc zacytuję Wojciecha Manna, niedawno także zmuszonego do odejścia z "Trójki", który tak oto wyjaśnia nadgorliwość władz Polskiego Radia:

Pytanie dziennikarza: Dlaczego dyrekcja Trójki i Polskiego Radia miałaby się przestraszyć piosenki Kazika?
Wojciech Mann: Dyrektor boi się, że się obudzi i już nie będzie dyrektorem. Jak ktoś się kładzie spać przestraszony i budzi się przestraszony, to wszystko go doprowadza do drgawek.

Wyjaśniam czytelnikom tego posta, że piosenka godziła bezpośrednio w Jarosława Kaczyńskiego nawiązując do jego wizyty na cmentarzu, gdy ten był zamknięty z powodu pandemii i za naruszanie przepisów groziły wysokie kary. Ale prezes PiS-u jako człowiek równiejszy od innych ("wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze" - George Orwell), żadnej kary obawiać się nie musiał. Tak więc dyrektor programu III miał prawo czuć się w obecnie istniejącym systemie sprawowania władzy w Polsce taką piosenką przestraszony i postanowił "coś z tym zrobić" (jak głosi ujawniony niedawno SMS od tego dyrektora). A że w sumie wyszła potem z całej sprawy wielka kompromitacja dla "dobrej zmiany", to i panowie Gliński i Brudziński (a w ślad za nimi pan Gumishu), nie mieli już innego wyjścia jak nazwać nadgorliwość głupotą.

Naprawdę, Kaprys, nie ma powodu się nikomu kłaniać. A jeśli już, to tylko Kazikowi.
kondzior 12 | 1,196
20 May 2020 #696
Nie pierwszy raz, kiedy jakiś nadgorliwy wchodzi w dupę z rozpędu i z impetem, z drugiej strony w to, że nikt przy tych listach "przebojów" nie majstruje, też raczej nie uwierzę, bo za stary jestem na takie głodne kawałki.

Z trzeciej strony, jak patrzę na te wszystkie oświadczenia "artystów" i "autorytetów", oczywiście pisane dwujęzycznie po polsku i angielsku, to trochę mi to zaczyna śmierdzieć zoorganizowaną akcją.

Z czwartej strony (żeby jaja były do kwadratu), to po przesłuchaniu tej piosenki Kazika, od której wszystko się zaczęło, to uważam nawet jeśli nie została ocenzurowana, to powinna była zostać, z powodu iż jest chujowa.

I to raczej wszystko w temacie obecnej gównoburzy, idę napić się piwa.
kaprys 3 | 2,502
20 May 2020 #697
@Ziemowit
Ogólnie rzecz biorąc różnimy się w ocenie ludzi, więc nie mów mi czyje zdanie mogę docenić, a które nie.

Jak będę prosić o komentarz pana Ziemowita odnosnie moich opinii, to wyraźnie o to poproszę. Zbyt często jest to komentarz nieproszony.
Streszczenie piosenki Kazika ogólnie niepotrzebne, bo wrzucilam tutejsze link, a po całej aferze liczba wyświetleń na YouTube poszybowala szybko w górę - w ciągu kilku godzin odkąd uslyszalam ja po raz pierwszy nabila kilkaset tysięcy wyświetleń więcej. Niezły marketing w sumie.

@kondzior
Jak dla mnie piosenka super i ten klip!
Ziemowit 13 | 4,182
20 May 2020 #698
Jak będę prosić o komentarz pana Ziemowita odnosnie moich opinii, to wyraźnie o to poproszę.

To jest publiczne forum i każdy kto chce może tu pisać komentarze jakie chce, bez proszenia o pozwolenie kogokolwiek. Amen!
kaprys 3 | 2,502
20 May 2020 #699
@Ziemowit
Aaaaa, to przepraszam.
Zapomniałam, że w internetach można dumnie nosić odznakę czepialskiego mądrali.
mafketis 24 | 8,877
20 May 2020 #700
można dumnie nosić odznakę czepialskiego mądrali

Przed chwilą skończyłem polerowanie swojej....
Ziemowit 13 | 4,182
20 May 2020 #701
w internetach

Hmm, ta tutaj liczba mnoga brzmi dosyć pretensjonalnie ...

czepialskiego mądrali

Tak naprawdę moje uwagi były skierowane do Gumishu. Ty posłużyłaś tylko jako swego rodzaju nośnik (ang. carrier). Chodzi o to, że ludzie nie potrafią dostrzec głębszej istoty w czyichś działaniach, a nabierają się na pozory. A PiS wydaje się być mistrzem stwarzania pozorów ... [Polecam lekturę artykułów na portalu OKO.PRESS w tym względzie; OKO - Ośrodek Kontroli Obywatelskiej]
Spike31 2 | 2,100
21 May 2020 #702
Dyskusja nt. Trojki rozbudowana niczym ego TW Bolka :-)

Jako wieloletni sluchacz Kazika, Kultu i KNZ i bywalec ich koncertow napisze tylko ze jego nowy utwor, z artystycznego punktu widzenia, sie nie broni. Czy zasluguje na top listy? Politycznej - byc moze. Myzycznej? Niekoniecznie. Drugie '12 Groszy' 'Dziewczyny' czy 'Artysci' z tego nie bedzie chocby mialo 10 mln. odslon na YT.

No i oczywiscie cala sytuacja pokazuje ze histeria grypiana i zamkniete cmentarze to nonsens.

Kazimierzu, nie spoczywaj na laurach! Szczegoilnie teraz kiedy beda Cie poklepywac po plecach politykierzy ktorzy wczesniej o Tobie ledwo slyszeli. "Kazik? to ten raper, tak?"

BTW: Czy juz na FB i Twitterze 'artysci' ktorzy grali za PRL-u w koszarach oglosili ze do Trojki nie pojda bo im smierdzi komuna? ;-)

A tu cos dobrego od Kazika:

youtube.com/watch?v=l7VykCTXX7M&ab_channel=S.P.RECORDS

Ten system musi upasc teraz i zaraz, spiewamy na koncercie w koszarach...
Spike31 2 | 2,100
21 May 2020 #703
Zakoncze Katonem: A poza tym sadze ze radio 'publiczne' (publiczne w takim samym sensie jak dom publiczny) powinno zostac sprywatyzowane :-D
Torq
21 May 2020 #704
powinno zostac sprywatyzowane :-D

...no i wtedy byłby wszędzie taki sam szajs jak we wszystkich innych stacjach komercyjnych. Jednak PR trzyma jeszcze poziom i mamy w nim audycje (zwłaszcza w Dwójce), które nie przetrwałyby na wolnym rynku, gdzie warunki dyktuje gust pospólstwa. Podobne dyskusje toczą się w Wielkiej Brytanii jeżeli chodzi o finansowanie BBC.

Co do Kazika, to za bardzo bym się nie podniecał jego "anty-PiSowską" piosenką. Jeszcze nie tak dawno "reżim" mu nie przeszkadzał i nawet wypowiadał się o nim dosyć pochlebnie. Widocznie wyczuł skąd wieje wiatr, stąd ta zmiana. ;)
Spike31 2 | 2,100
21 May 2020 #705
@Torq, tak daleko bym z tym nie szedl. Kazik nie jest tego typu dyspozycyjnym "artysta". Ma za duzo lat I za wiele dokonan by je teraz roztrwaniac na jakies male gierki polityczne. Kazik to nie Kukiz czy, za przeproszeniem, inny Holdys...

A sprywatyzowac radio oczywiscie po to by nie przechodzilo jako trofeum I scheda polityczna z reki do reki po kolejnych wyborach w imie zasady "teraz k...a My!"
Ziemowit 13 | 4,182
21 May 2020 #706
warunki dyktuje gust pospólstwa. Podobne dyskusje toczą się w Wielkiej Brytanii jeżeli chodzi o finansowanie BBC.

Ja również bym nie prywatyzował Polskiego Radia. Ale PR to nie BBC. Pamiętam, jak za czasów Thatcher (wtedy pomieszkiwałem w GB w okolicach, gdzie ani jednego Polaka nie uświadczyłeś), w BBC programów naigrywających się i drwiących z pani premier było co niemiara. Nikt nie robił z tego problemu, a i żaden ich dyrektor radiowy nie trząsł portkami na myśl, co też pani premier sobie na ten temat pomyśli i czy ją to może zdenerwuje. Ale taka jest różnica pomiędzy tzw. dojrzałymi demokracjami a tworem zwanym czasem IV Rzeczpospolitą. Choć i za Donalda Wielkiego władza państwowa też usiłowała niekiedy ingerować w wolność słowa, lecz nie było to nigdy tak nachalne jak obecnie za rządów tzw. "dobrej zmiany".
Torq
21 May 2020 #707
lecz nie było to nigdy tak nachalne jak obecnie za rządów tzw. "dobrej zmiany".

Zdecydowanie przesadzili. Już nawet "Gazeta Polska" i "Gość Niedzielny" piszą o nieudolnych dyrektorach, usiłujących przypodobać się władzy, a tak naprawdę oddających jej niedźwiedzią przysługę.
Spike31 2 | 2,100
21 May 2020 #708
@Torq, i to jest wlasnie ten system. Tak dlugo jak dlugo radio bedzie "publiczne" te posady beda rozdawana jako granty za zaslugi polityczne dla usluznych karierowiczow.

Patologia jest sam system ktory do tego dopuszcza a nie poszczegolne grupy ktore dorwaly sie do koryta pod haslem: moze i jestesmy wieprzami ale wy byliscie wiekszymi swiniami i teraz nam sie nalezy. Ale o tym zdaja sie zapominac krytycy owczesnych wladz spod znaku "zeby bylo tak jak bylo"

A wyrobiony sluchacz znajdzie wszystko, i jeszcze troche, w internecie. Jesy youtube, sa radia online, podcasty, listy na last.fm, soundcloud etc....to juz nie te czasy kiedy radio i TV monopolistycznie dyktowaly gusta i stanowily 'okno na swiat'
kaprys 3 | 2,502
23 May 2020 #709
@mafketis
Eeee, Ty się nie czepiasz.

@Ziemowit
O meandrach pretensjonalnosci zapewne coś wiesz.

@Spike31
To co pisałam wcześniej, Kazik potrafił dowalic każdej opcji politycznej. Robi to od kilkudziesięciu lat, choćby Wałęsie i jego stu milionom.

Zresztą komentarz artystów wszelkiego pokroju wobec władz ma kilkaset lat tradycji (choć wszyscy artyści to prostytutki)
Korzystajmy z tej stanczykowej tradycji.
Gdyby nie afera piosenka przeszłaby bez wiekszego echa.

A piosenkarka dziwna, ale pociągająca - jak żałobny walczyk kapeli podworkowej z mocnym tekstem. Do tego klip, w którym Kazik miota się nieskladnie, a obaj panowie 'w sile wieku' bez fotoszopow i wlasciwego oświetlenia. Coś co rzadko się obecnie widzi, choć takie są właśnie klipy Kazika.

Kojarzycie coś w czym byłby bardziej glamour? ;)

Co do piosenek Kazika to zawsze lubiłam 'Baranka' (o jak się zdziwiłam na polskim przy 'Dziadach') i nie wiedzieć czemu ' Dziewczynę bez zęba na przedzie'.

Natomiast 'Arahję' poznałam przez Hey i wykonanie Nosowskiej mnie powala -wolę niż oryginał.

youtu.be/8klMG6E3bow

Lista przebojów trójki zakończyła się na 1998 wydaniu -przynajmniej na antenie.
Ziemowit 13 | 4,182
23 May 2020 #710
poszczegolne grupy ktore dorwaly sie do koryta pod haslem: moze i jestesmy wieprzami ale wy byliscie wiekszymi swiniam

Myślę, że i nacjonaliści polscy nie byliby tu ani gorsi ani lepsi.
Spike31 2 | 2,100
24 May 2020 #711
Lista przebojów trójki zakończyła się na 1998 wydaniu -przynajmniej na antenie.

Z ciekawosci sprawdzilem ile bylo oddanych glosow w tym kontrowersyjnym notowaniu:

"Podczas konferencji prasowej w dniu 20 maja Dyrekcja Programu Trzeciego Polskiego Radia podała nowe wyniki notowania listy przebojów. Piosenka Kazika znalazła się na miejscu 4, a notowanie wygrał Bartas Szymoniak z piosenką "Wojownik z miłości"[17]. Według danych podanych przez przedstawicieli Polskiego Radia, system automatycznie zliczył 1487 głosów na utwór Szymoniaka, 1338 - na Deep Purple, 1187 - na The Cure, a 1157 - na piosenkę Kazika"

pl.wikipedia.org/wiki/Lista_przeboj%C3%B3w_Programu_Trzeciego

Przyznaje ze bylem zaskoczony poniewaz sadzilem ze beda to liczby w okolicach kilkudziesieciu a moze nawet kilkuset tysiecy oddanych na wykonawcow a to sa jakies drobne.

To tyle jesli chodzi o obecna opiniotworczosc "Trojki" i jej listy przebojow. Byle internetowy sondaz popularnych komentatorow na twitterze ma wieksza frekwencje...

Czasy kiedy media tradycyjne mialy "rzad dusz" odchodza w zapomnienie.
kaprys 3 | 2,502
24 May 2020 #712
Co nie zmienia faktu, że taka manipulacja jest niedopuszczalna oraz tego, że są opłacane z naszych podatków.

News na razie z tv, bo w formie online widziałam tylko na fanpage Polswiss Art.
Jakby ktoś miał trochę oszczędności na zbyciu, to na aukcję idzie portret doktora Gilewskiego autorstwa Matejki.
Pooglądać można tutaj :
mnk.pl/aktualnosci/obraz-namalowany-przez-jana-matejke-trafil-do-mnk

Przez jakies sto lat nie wiedziano, gdzie obraz się znajduje. Odnalazl się na aukcji w Wiedniu w 2015.

A innych zaginionych dzieł sztuki jest tysiące.
Kilka lat temu miałam nadzieję, że odnajdą się w złotym pociagu, ale cóż nawet pociąg się nie znalazł; )
Spike31 2 | 2,100
24 May 2020 #713
@kaprys

Zloty pociag mial swoja wartosc - wypromowal Walbrzych w mediach miedzynarodowych za sume okolo polowy miliarda dolarow ;-) Wyjatkowo sprytna wrzutka. Nawet Zydzi sie nabrali i w ktoryms momencie zaczeli mowic o tym ze to zloto ktore tam jest zakopane to im sie nalezy :-D

Złoty Koń - Konopielka:

youtube.com/watch?v=IqK1SkUkyUk&ab_channel=KaziukKaziuk
Ziemowit 13 | 4,182
24 May 2020 #714
podała nowe wyniki notowania listy przebojów.

Dla tych, którzy nie znają zasad liczenia głosów w liście przebojów "Trójki" (a dyrekcja Radia rżnie tu głupa i udaje, że nie zna), podaję w ślad za licznymi informacjami krajowymi (być może niedostępnymi w Londynie), że Niedźwiecki i jego ekipa zawsze odejmowali od liczby głosów na piosenki głosy podejrzane, tj.takie, które np. ewidentnie były wysyłane z jednego IP w krótkich odstępach czasu, po to by "podbić" głosy na czyjegoś ulubionego kandydata, i tym podobne sztuczki.

I dlatego dyrekcji Radia tak właśnie wyszło jak podajesz - nagle uznali, że trzeba liczyć wszystko co przyszło, tylko dlatego że nie pasował im Kazik, a nie dużo prawdziwsze wyniki głosowania, czyli inaczej "adjusted for truth". Niedźwiecki nie cierpiał zafałszowywania wyników przez słuchaczy, dlatego od trzydziestu paru lat stosował tę technikę, aż tym razem zarył nosem w ziemię, po tym jak wtrąciła mu się w warsztat pracy tzw. "dobra zmiana", która naprawdę powinna się zająć jakimiś poważniejszymi problemami, a nie takimi duperelami, jak Lista Przebojów Programu III Polskiego Radia.

Tak to wygląda z perspektywy prawdziwej Warszawy, Mr Spike-Ileś-Tam, a nie z Londynu czy też ulicy Nowogrodzkiej w tejże Warszawie.
Spike31 2 | 2,100
24 May 2020 #715
Tak to wygląda z perspektywy prawdziwej Warszawy Mr Spike-Ileś-Tam

Perspektywe Warszawy to ja znam bo mam tam kupione mieszkanie na pietrze ;-)

A odnioslem sie nie tyle do wynikow glosowania ile do ilosci oddanych glosow, ktora wydaje mi iloscia zenujaca w przypadku ogolnopolskiego radia i legendarnej listy. Jak juz mowilem byle sonda na polskim Twiterze ma wiecej interakcji a wiec jest przez to bardziej miarodajna.

Takze w jednym sie tu zgadzamy:

zająć jakimiś poważniejszymi problemami, a nie takimi duperelami, jak Lista Przebojów Programu III

A zwyciezca calego zamieszania jest oczywiscie Kazik :-)
kaprys 3 | 2,502
26 May 2020 #716
Złoto jak złoto - ja miałam nadzieję na zaginione dzieła sztuki, choćby Portret młodzieńca, o którym nie dowiedziałam się w szkole, a w powieści Miloszewskiego.

Powieść taka sobie.
Co do możliwości przetrwania obrazu w zakopanym pociągu, to nie wiem, ale co mi przeszkadza być optymistka? ;)
Spike31 2 | 2,100
27 May 2020 #717
Co raz jakis cenny okaz wraca do Polski. Wyplywaja na aukcjach na calym swiecie lub w antykwariatach. Takich dziel sie nie da sie "opchnac" niepostrzezenie.

Sadze ze duzo dziel, szczegolnie w Austriii, czeka na "lepsze czasy" kiedy Polska przestanie lub nie bedzie mogla sie dopominac o swoje i bedzie mozna je uplynnic ale moga sie nie doczekac. Jednak austriackie mieszance - to podaje za Stanislawem Lemem zanim padna oskarzenia o szowinizm od ormowcow poprawnosci politycznej - sa zawziete i tylko sila i naciskiem bedzie mozna to kiedys wyrwac.

A propos Mlodzienca to artykul na wikipedii nie ma swojej niemieckiej wersji. "Nie ma przypadkow, sa tylko znaki" jak mawial ksiadz Bronislaw Bozowski ;-)

pl.wikipedia.org/wiki/Portret_m%C5%82odzie%C5%84ca
kaprys 3 | 2,502
30 May 2020 #718
Na aukcjach wypływają te, których obecni właściciele nie do końca chyba znają ich pochodzenie lub liczą na lut szczęścia.

O ile o Matejce ktoś spoza Polski mógł nie słyszeć, o tyle o Rafaelu raczej słyszał.
Jest mało możliwości: Portret młodzieńca został albo zniszczony, albo wisi w ukryciu albo został gdzieś schowany i zapomniany.
Zresztą niektórzy mogą nie wiedzieć co dziadek opchnal na strychu.
Parę lat temu jakieś grafiki skradzione w czasie wojny zostały tak odnalezione, ale nie pamiętam szczegółów.
Spike31 2 | 2,100
31 May 2020 #719
Byc moze chodzi Ci o miniatury Krakowa odzyskane przez Magdalene Ogorek podczas procesu pisania "Listy Wachtera"?

Kupilem te ksiazke moje mamie ale sam jej jeszcze nie przeczytalem.

Ogolnie lista odzyskanych dziel sztuki w ostatnich latach jest dosc imponujaca

Popiersie Diany

Pomaranczarka

Apollo i Dafne

XV-wieczne Brewiarzekaprys 3 | 2,502
2 Jun 2020 #720
@Spike31
Nie chodziło mi o polskie dzieła sztuki.
Spróbuję wygooglowac i sprawdzić.

A na liście zaginionych dzieł z Polski jest kilka czy kilkanaście tysięcy pozycji, więc znalezienie czegoś od czas do czasu jest ok, ale lista się ciągnie.

Home / Po polsku / Dyrdymałki o Niczem
BoldItalic [quote]
 
To post as Guest, enter a temporary username or login and post as a member.