The BEST Guide to POLAND
Unanswered  |  Archives [3] 
 
 
User: Guest

Home / Po polsku  % width posts: 1420

Dlaczego nie po drodze nam z polską prawicą


Lernende
28 Jan 2023 #1291
Polski prawica rząd posiada złe opinie u Niemczech. Jako antyniemiecki przeciwnik prawie. Kiedy Polska wybrali normalni ludzie do kierownictwa kraju ?
Paulina
28 Jan 2023 #1292
Kiedy Polska wybrali normalni ludzie do kierownictwa kraju ?

Przed wyborami parlamentarnymi, które wygrał PiS Polska miała normalny rząd :) Mam nadzieję, że następne wybory wygra jakaś normalna partia...
Lernende
28 Jan 2023 #1293
które wygrał PiS Polska miała normalny rząd :) M

Co zło zrobił ten rząd gdyż polskie narod wybrał prawicowi PIS ?
Paulina
28 Jan 2023 #1294
@Lernende, poprzedni rząd rządził przez dwie kadencje. Żadnemu polskiemu rządowi po upadku komunizmu się to nie udało do tamtego czasu, a więc to był rekord dla Polski. Ludzie chyba mieli dość i chcieli spróbować czegoś nowego. To tak jak w USA - zazwyczaj przez dwie kadencje rządzi prezydent z partii demokratycznej, a potem prezydent z partii republikańskiej - i tak na przemian. Mam nadzieję, że w Polsce też tak będzie i PiS przegra następne wybory. Chociaż już teraz PiS majstruje coś przy prawie wyborczym, więc kto wie co to będzie... :/
gumishu
28 Jan 2023 #1295
Chociaż już teraz PiS majstruje coś przy prawie wyborczym, więc kto wie co to będzie... :/

proszę bardzo, wytłumacz mi co w tym majstrowaniu przy prawie wyborczym, jak to ujęłaś jest nie tak (chyba, że sama nie wiesz tylko powtarzasz coś co w telewizji usłyszałaś)
Paulina
28 Jan 2023 #1296
tylko powtarzasz co w telewizji usłyszałaś

Ojej, gumishu, aleś mi przyfasolił :))) No wybacz, ale ja nie jestem posłem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, na sali sejmowej nie byłam, na własne oczy nie widziałam i na własne uszy nie słyszałam, a więc o tym co robi nasza klasa polityczna dowiaduję się, tak jak większość ludzi w tym kraju i na świecie - z mediów :))))

A media piszą na przykład tak:

wprost.pl/polityka/11067121/pis-na-ostatnia-chwile-sklada-21-poprawek-do-kodeksu-wyborczego-opozycja-oburzona-tego-nie-da-sie-obronic.html

wyborcza.pl/7,75398,29400036,dzis-glosowanie-nad-kodeksem-wyborczym-pis-zglasza-21-poprawek.html

oko.press/kodeks-wyborczy-gendzwill

Chociaż i bez mediów wiedziałabym, że jeśli PiS robi jakieś zmiany - to najpewniej pod siebie - żeby własnej partii jakoś pomóc w wygraniu wyborów.
gumishu
28 Jan 2023 #1297
że jeśli PiS robi jakieś zmiany

proszę bardzo, zacytuj mi te kontrowersyjne zmiany
Paulina
28 Jan 2023 #1298
@gumishu, podałam linki - racz Waszmość przeczytać powyższe artykuły.
gumishu
28 Jan 2023 #1299
ja już przeczytałem - chciałbym poznać twoje zdanie, które z wprowadzonych zmian są wg ciebie kontrowersyjne - i chciałbym, żeby inni co tutaj czytają się też dowiedzieli, na czym polega owa kontrowersyjność
Paulina
28 Jan 2023 #1300
@gumishu, z tego co pamiętam (i na tyle na ile dobrze zrozumiałam) to wydaje mi się kontrowersyjne to że jacyś ludzie będą mogli filmować telefonami to co się dzieje w komisjach wyborczych. A więc teoretycznie ktoś może filmować jak ludzie głosują. Trzeba by to chociaż uściślić prawnie - co można konkretnie filmować (pracę komisji), a co nie (jak ludzie głosują). No i kto będzie mógł filmować? Jak ci ludzie będą wybierani?

Takie zmiany jak zwiększenie komisji wyborczych - może nie tyle jakieś bardzo kontrowersyjne, co po prostu w interesie PiS - widać wyraźnie, że najbardziej się martwią o frekwencję tam gdzie mają swoich wyborców - czyli na wsiach, w małych miejscowościach :) Dochodzą też dodatkowe koszty. I kto te nowe komisje obsadzi? Już teraz ciężko znaleźć do tego ludzi.

No i te zmiany zostały wprowadzone na chybcika w roku wyborczym. Czemu nie wcześniej? Przed poprzednimi wyborami nie były konieczne? Czemu teraz? Bo PiS boi się, że może przegrać?
gumishu
28 Jan 2023 #1301
No i te zmiany zostały wprowadzone na chybcika w roku wyborczym.

co to niby zmienia, jeżeli zmiany w gruncie rzeczy nie są kontrowersyjne - jeśli idzie o mężów zaufania to mogli oni do tej pory filmować prace komisji przed i po zakończeniu głosowania (mężów zaufania delegują partie) - zmiany w tym zakresie również nie uważam za kontrowersyjną

Bo PiS boi się, że może przegrać?

może się i boi - co to niby zmienia, jeśli są w gruncie rzeczy zmiany są profrekwencyjne oraz gwarantują lepszą publiczną kontrolę wyborów - czy marudziłabyś tak gdyby PO i spółka wprowadzali zmiany profrekwencyjne, które byłyby dla nich wygodne
Paulina
28 Jan 2023 #1302
@gumishu, czyli przed i po zakończeniu głosowania, a nie w trakcie.

co to niby zmienia

A no to, że będą mogli teraz filmować w trakcie głosowania. Czyli że może będą filmować jak ludzie głosują. Bo kto im zabroni? Czy ten nowy kodeks wyborczy jakoś uściśla co mogą filmować a co nie?

czy marudziłabyś tak gdyby PO i spółka wprowadzali zmiany profrekwencyjne, które byłyby dla nich wygodne

Jeśli te zmiany nie byłyby potrzebne i tylko kosztowały kolejne pieniądze i dodawałyby problemów z organizacją wyborów to owszem, marudziłabym. Z PiS-em jest tak, że najpierw piszą prawo na kolanie, nie przemyślą i potem trzeba poprawiać.

I pozostaje pytanie kto obsadzi te nowe komisje wyborcze? Może trzeba będzie zachęcić większymi pieniędzmi? Czyli jeszcze więcej pieniędzy podatników?
gumishu
28 Jan 2023 #1303
Czy ten nowy kodeks wyborczy jakoś uściśla co mogą filmować a co nie?

tego nie wiem

Czyli jeszcze więcej pieniędzy podatników?

Demokracja kosztuje?
Paulina
28 Jan 2023 #1304
tego nie wiem

Ano właśnie...

Demokracja kosztuje?

A to za poprzednich wyborów nie było demokracji? :)))
Problem w tym, że buble prawne generują niepotrzebne koszta. A PiS ma talent do produkowania takich bubli ustawodawczych, więc obawiam się, że może być tak i w tym przypadku :/
gumishu
28 Jan 2023 #1305
Ano właśnie...

generalnie wybory są tajne: w lokalach wyborczych są (przynajmniej tam gdzie głosowałem zawsze były) zasłonięte kotarami miejsca w których można wypełnić kartę do głosowania - sądzę, że mężowie zaufania nie mają tam prawa wchodzić i zaglądać ludziom, jak wypełniają kartę - po wrzuceniu karty do urny nie ma już za bardzo możliwości sprawdzać, kto jak głosował - więc w sumie nie rozumiem twojego zatroskania
OP pawian
28 Jan 2023 #1306
więc w sumie nie rozumiem twojego zatroskania

Nie rozumiesz bo popierasz PiS. A PiS wprowadza zmiany bo chce żeby głosowało na nich więcej emerytów. Natomiast nie zgadza się na inne profrekwencyjne rozwiązania typu głosowanie przez internet. Wtedy głosowaliby w większości przeciwnicy PiSu i prawacy o tym wiedzą, dlatego zablokowali tą poprawkę opozycji.

A więc - zwiększamy frekwencję, panowie i panie, ale wyłącznie pod warunkiem że przysłuży się to PiSowi.
gumishu
28 Jan 2023 #1307
Natomiast nie zgadza się na inne profrekwencyjne rozwiązania typu głosowanie przez internet.

głosowanie przez internet wiąże się z ryzykiem fałszerstw (słyszał pawian o różnych takich VPN-ach, hackerach i innych takich - może także pawian słyszał, że w pewnych wyborach wyniki wyborów były liczone i przechowywane na ruskich serwerach) oraz, że wymaga specjalnego oprogramowania (a z tego co wiem takie oprogromowanie dostosowane do realiów polskich póki co nie istnieje (i nie powstaje w miesiąc lub dwa (głównie ze względu na konieczność testowania)))
OP pawian
28 Jan 2023 #1308
słyszał pawian o różnych takich VPN-ach, hackerach i innych takich

Ja używam bankowości internetowej od ok. 10 lat i nie było żadnego problemu. :):)

i nie powstaje w miesiąc lub dwa (głównie ze względu na konieczność testowania)))

Dlatego opozycja zaproponowała vacatio legis dla tych zmian do następnych wyborów.
OP pawian
28 Jan 2023 #1310
Z obecnymi sondażami nie przegra. Eksperci obliczyli że profrekwencyjne zmiany które PiS chce wprowadzić zwiększą liczbę wyborców o jakieś 0.6% jeśli dobrze pamietam. Częśc z nich zagłosuje na PiS, część może nie, tego nikt nie wie. :):)
gumishu
28 Jan 2023 #1311
Z obecnymi sondażami nie przegra.

to czemu się tak Tusk piekli i o skandalu mówi :)
OP pawian
28 Jan 2023 #1312
Tusk piekli

Nie znam Tuska z tej strony. Zapodaj jakieś źródło. :):) To PiSowi bliżej do piekła według mnie. Rozumiesz, w stylu modli się pod figurą a diabla ma za skórą. To jeden z głównych powodów dlaczego mi z prawicą nie po drodze. :):):
Paulina
28 Jan 2023 #1313
więc w sumie nie rozumiem twojego zatroskania

Może dlatego, że nie wiesz jak to wygląda w moim lokalu wyborczym :) W szkole do której chodzę głosować nie ma żadnych kotar. Są parawany trzyskłydłowe, które zasłaniają głównie z tyłu jak siedzisz, coś tam po bokach, a z przodu - nic.
Paulina
28 Jan 2023 #1314
generalnie wybory są tajne:

Generalnie tak, ale może się okazać, że w lokalach wyborczych bez kotar mogą już teraz nie być takie tajne :)) A więc jak to zwykle z PiS-em - niby ogólnie OK, a diabeł tkwi w szczegółach :)))
Paulina
29 Jan 2023 #1315
trzyskłydłowe

;D 😂😂😂

*trzyskrzydłowe
Paulina
29 Jan 2023 #1317
@pawian... Weź mnie nie dobijaj... ;D ;D

Ale zaraz...:

feneste.pl/okna/typy-okien/3-skrzydlowe/

esklepmedyczny.com.pl/parawan-medyczny-trzyskrzydlowy

? 🤔
OP pawian
29 Jan 2023 #1318
-trzyskrzydlowy

Na zasadzie analogii trzeba mówić trój - bo trójpolówka a nie trzypolówka.
Alien
29 Jan 2023 #1319
@pawian

trójpolówka a

Trójpołówka nie istnieje, każdy nauczyciel matematyki ci to powie.
OP pawian
29 Jan 2023 #1320
Myślałem że napisałem trójpoLówka. Chyba mam słaby wzrok na starość ...... :):):)

Home / Po polsku / Dlaczego nie po drodze nam z polską prawicą

Please login or sign-up on the main page to post in this category!